Aknetrent Kullananlar

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
9
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Konum
Mersin
Aknetrent Kullananlar


Aknetrent, etken maddesi İzotretinoin olan ve A vitamini ile ilişkili, iltihaplı ve derin aknelerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Eczaneler satışı gerçekleştirilmekte olup, 10’ar kapsüllük dubleks blisterler şeklinde 30 adet yumuşak jelatin kapsül formundadır. Cilt üzerindeki akne probleminin nodüler boyutta olduğu, yuvarlak yapılı ya da kalıcı yara izi bırakma riski olan aknelerin tedavisi için kullanılan Aknetrent, ön tedaviden sonra doktor tarafından reçete edilmektedir. Ayrıca tedavi süreci boyunca da ilacı kullananların dermatolog kontrolünde olması şarttır. Bu nedenle belirli zaman aralıklarında hekimin belirlediği kontrol randevularına mutlaka katılım sağlanmalıdır.

Aknetrent Nasıl Kullanılır?​

Aknetrent kullanımı doktorların belirtmiş olduğu şekildedir. Öyle ki normal başlangıç dozu olarak vücut ağırlığı başına günde yalnızca 0,5 miligram olmalıdır. Kapsüller günde 1 kez ya da 2 kez kullanılabilir. İlacın bitiminden birkaç hafta sonra doktorun belirttiği dozda kullanımı sağlanmalıdır. Tedavi ortalama 16 ile 24 hafta arasında sürecektir. Tedaviden sonraki 8 haftaya kadar da cilt üzerinde iyileşmeler gözlemlenebilir. Bu nedenle belirtilen süreç geçmeden yeni bir tedaviye başlanmaması şarttır. Kullanım şekli tok karnına olmak kaydıyla, yiyecek ya da içecekler bütün olarak yutulması şeklindedir.

Aknetrent Yan Etkileri​

Aknetrent yan etkileri çok fazla olan bir ilaçtır. Söz konusu yan etkilerden bir kısmı seyrek olarak, bir kısmı ise de sıkça görülebilir. Ciddi yan etkilerin gözlemlenmesi durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım alınması şarttır. İlacın en sık görülen yan etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Kan testlerinde artan karaciğer enzimi
  • Ciltte yoğun bir kuruluk, dudak ve yüzün bası kısımlarında çatlak ya da iltihap oluşumu
  • Normale göre daha kırmızı ve hassas bir cilt yapısı
  • Cildin çok daha kolay bir şekilde çürümesi, kanaması veya pıhtılaşma sorunu
  • Beyaz kan hücre sayısının azalması ve buna bağlı olarak da enfeksiyonlara yatkınlıktır.
İlacın çok seyrek görünen yan etkileri de çok ciddi sonuçlar doğurabilir. İnsanlara ciddi rahatsızlıklar veren etkilerin ortaya çıkması durumunda mutlaka yardım alınması gerekir.
 

Benzer konular

Üst