Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?


Almanya vatandaşı olmak isteyenlerin, devlet tarafından belirlenmiş olan birçok kriteri karşılıyor olması gerekmektedir. Bilindiği gibi Almanya ekonomik anlamda son derece iyi olanaklar sunan bir ülkedir. Bu nedenle de dünyanın dört bir yanından insanlar ülke vatandaşlığını alarak, burada çalışmayı istemektedirler. Söz konusu ülkenin vatandaşlığını alabilmek için birçok yöntem vardır. Mesela bunlardan biri de kan bağı ile vatandaşlık elde etmektedir. Böyle durumlarda ek bir işlem yapılmaksızın otomatik olarak vatandaşlığa hak kazanılmaktadır. Elbette ki her iki ebeveyni de yabancı olan kişiler de Alman vatandaşı olabilirler. Fakat bunun için bazı prosedürleri eksiksiz tamamlamış olmak şarttır.

Almanya Vatandaşlığı İçin Gereken Şartlar​

Almanya vatandaşı olmak için devlet bazı kriterler belirlemiştir. Bu kriterler genel olarak ebeveynlerinden herhangi biri Alman olmayan kişiler için geçerlidir ve kriterlerin eksiksiz olarak tamamlanmaması durumunda vatandaşlık almak mümkün değildir. Genel olarak şartları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;
  • Sadece babası ya da annesi Alman vatandaşı olanların, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan kuruluşlardan onay almaları gerekir. Ayrıca aile bireylerinin de onayı varsa başvuruda bulunulabilecektir.
  • Almanca dilini temel seviyede biliyor olmak gerekir.
  • Uygulanacak olan dil ve sosyal yeterlilik testlerinden geçer bir sonuç alabilmek.
  • Ebeveynlerinin her ikisi de yabancı ülke vatandaşı olan kişilerin en az 8 yıl boyunca ülkede ikamet etmiş olması şarttır.
Uygulanan kriterler vatandaşlık hakkına sahip olacak kişilerin ülkenin beşerî yaşam koşulları, demokratik durumu ve sosyal hayatına uyum sağlanabilmesi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle söz konusu kriterlerden herhangi birinin karşılanmaması durumunda vatandaşlık verilmemektedir. Taleplerinizin olumsuz karşılanması sonucunda tekrardan başvuruda bulunabilirsiniz. Yalnız uzmanlara göre vatandaşlığı alamayan kişilerin tekrardan sistemi meşgul etmeleri tavsiye edilmiyor. Gerekli eksikleri tamamladıktan sonra kendinizden emin bir şekilde başvuruyu yapmanız en doğrusudur.
 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
37
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
8
Almanya'ya yerleşmek ve vatandaşı olmak için sınavı geçmeniz gerek. Eskisi gibi önüne gelene geçene vatandaşlık hakkı tanımıyorlar. Benim amcamlar 2 yıl önce başvurdu olumsuz sonuçlandı. Bakalım bu yıl tekrar başvuruda bulunacaklar ama sonuç ne olur bilmiyorum.
 

Yeliz

Üye
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
31
Çözümler
1
Tepkime puanı
7
Puanları
1
Konum
Mersin
Almanya’da yaşasam ne olacak? Belki geçim sıkıntısından kurtulacağız ama dilini bilmediğim bir ülkenin vatandaşı olmak işime gelmez. Tabi dil bilmeden ülkede vatandaşlık alamıyoruz ama şu saatten sonra ülkemi bırakıp gidemem. Kölelik kavramında yaşamaya devam. :p:LOL:
 
Üst