Amerika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Amerika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?


Amerika ekonomik, sosyal, kültürel ve daha birçok alanda kendisini geliştirmiş bir ülke olması nedeniyle dünyanın hemen her yerinden insanın yaşamak için tercihleri ve hayalleri arasında bulunuyor. Söz konusu ülkede süresiz kalmak ve devletin de sunduğu imkanlardan faydalanabilmek içinse vatandaşlık almak şart. Elbette ki Amerika vatandaşı olmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en kolay olan ise söz konusu ülkede doğmaktır. Bunun dışında Amerikan vatandaşıyla evlenmek, ebeveynlerin ABD vatandaşı olması da diğer yöntemler arasında bulunmaktadır.

Amerikan Vatandaşı Olma Şartları​

Amerika vatandaşı olmak için öncelikle devletin sunduğu bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Söz konusu şartları sağlayan kişiler vatandaşlık almak için başvuru yapabileceklerdir. Vatandaşlık almak için gereken şartlar ise şunlardır;
  • 18 yaşından büyük olmak
  • 5 yıllık ikamet iznine yani yeşil karta sahip olmak
  • İyi ahlaklı olmak
  • İngilizceyi temel seviyede biliyor olmak
  • Amerika Birleşik Devletleri tarihi ve hükümeti hakkında bilgili olmak
  • Vatandaşlık ve ülkeye bağlılık yemini için istekli olmak.
Gereken şartları sağlayan vatandaşlar; ABD vergi kanunlardan yararlanma, Amerika pasaportuna sahip olmak, federal yardım ve istihdam avantajlarından faydalanma, 6 aydan daha uzun süre boyunca seyahat edebilme hakkı, devlet teşviki, pasal ödül veya burslarını alabilmek, Amerika Birleşik Devletleri’nin vatandaşlarına sunduğu tüm imkanlardan faydalanabilme hakkına sahip olacaklardır.

Amerika Vatandaşı Olmak Ne Kadar Sürer?​

Amerika vatandaşı olmak için belirli bir süre gerekmektedir. Ancak sürenin ne kadar uzun ya da ne kadar kısa süreceği de daha önceden alınmış olan oturma iznine göre değişkenlik gösterir. Buna göre en Amerikan vatandaşı olmak için en uzun sürenin 1 yıldan fazla olması da muhtemel bir durumdur. Fakat duruma göre 1 yıldan daha kısa sürebilme ihtimali de vardır. Yetkililer yoğunluğa göre taleplerinize geri dönüş yapmaktalar. Olumsuz sonuçlanan talepleriniz karşısında tekrardan sistemi meşgul etmeniz tavsiye edilmemektedir. Özellikle vatandaşlık taleplerinizi yılda 1 defa göndermeniz doğru bulunmaktadır.
 

Benzer konular

Üst