Araba Sporları Nelerdir?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Araba Sporları Nelerdir?


Türkiye’de de tüm dünyada da ilgi çeken ve büyük yatırımların yapıldığı araba sporları bulunmaktadır. Bunlar tabii ki araba yarışlarıdır. Araba yarışları da kendi içerisinde Ralli, Pist, Off-Road, Tırmanma, Otokros, Karting gibi alt dallara ayrılmaktadır. Her bir alt dalın kendine ait kuralları ve yarışma düzeni bulunmaktadır. Eğer bir araba sporu izlemek isterseniz öncellikle hangi tarzda bir yarış izleminiz gerektiğine karar vermelisiniz. Örneğin Ralli; trafiğe kapalı ortamlarda gerçekleşen, virajlı orman yolları tercih edilen ve arabaların tekli çıkış yaptığı bir araba sporudur. Genellikle 15- 25 arası özel etaplardan oluşur ve o etabı en kısa sürede bitiren yarışmacı o etabın birincisi ilan edilir. Tüm etaplar sonunda en fazla birincilik kazanan araç ise yarışmanın birincisi ilan edilir.

Ralli: Genelde trafiğe kapalı alanda yapılmaktadır. Keskin virajlara sahip ormanlık alanda spor arabalarının çıkış yaparak gerçekleştiği yarışın adıdır.

Pist: Kapalı alanda asfalt zemin üzerinde gerçekleştirilen yarışın adına denmektedir. Yarışa katılacak olan arabalar bir gün öncesinde alıştırma turları atmaktadır.

Off-Road: Arazi yarışının adına denilir. Zorlu arazi koşullarında gerçekleştirilen bu yarışı zaman olarak en kısa sürede tamamlayan kazanır.

Tırmanma: Asfalt üzerinde gerçekleşir. Yarışmacıların her biri start işareti aldıktan sonra yarışa başlar. Toplamda 3 çıkış yapılan bu yarışmada zamanı kısa tutan kazanmaktadır.

Otokros: Asfalt zemine veya toprak piste sahip yerlerde yapılan yarıştır. Yarışçıların her birine tek tek star işareti verilir. 600-1200 m’lik parkurlar tamamlanarak yarış sonlandırılır. Minimum 4-8 km arası mesafe katetmek gerekir.

Karting: Motor sporları deyince ilk akla karting gelmektedir. Go-kart ya da kart adına sahip bu yarışlar küçük araçlar kullanılarak düzenlenmektedir.

Hot-Rod: Her kesimden yarışmaya katılan kişiler araba parçalarını kendi imkanlarıyla toplayarak bu yarışa katılırlar. Standartlara uygun araçları tasarlayan kişiler yarışmaya hak kazanır. Yarışma esnasında yarışmacının yaptığı aracın dayanıklılığı göz önüne alınarak sonuç elde edilir.

Araba Yarışlarının Alt Dalları Nelerdir?​

Ralli dışında, Pist yarışları da bulunur. Bu da ismini aldığı üzere bir pist üzerinde çoklu çıkışlar yapılarak gerçekleştirilen bir yarıştır. Bu yarışta en fazla 36 araba yarışır ve belirli tur sayısında en fazla birinciliğe sahip olan araç birinci ilan edilir. Off-Road yarışları ise bu iki yarış türünden de farklı ve daha heyecanlıdır. Çünkü burada araçlar bir pist üzerinde değil arazi araçları ile zorlu engelleri aşmak için birbirleriyle yarışır. Tüm bu yarışların kendine ait kuralı ve ödülü vardır. Her bir yarışmacı pilot da birbirinden farklı özellikler gösterir.
 
Üst