Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm


Ayak kokusu, günlük hayattaki yoğun iş temposu nedeniyle ayakların uzun süre boyunca ayakkabı içerisinde kalmasına bağlı olarak oluşan bir sorundur. Günümüzde birçok insanın da şikayetçi olduğu ayak kokusu problemi hem kişinin kendisini hem de çevresindekileri rahatsız edebilmektedir. Aslına bakıldığında ise kokunun ana nedeni çeşitli bakteriler olmaktadır. Ayakları uzun süre boyunca ayakkabı içerisinde kalan ve ayak kokusundan şikâyet edenlerin çeşitli çözüm önerileri aradıkları biliniyor. İşte ayak kokusu için en etkin ve doğal çözümler…

Karbonat​

Ayak kokusuna en iyi çözüm üreten doğal malzemeler arasında karbonat bulunur. Karbonat, belirtilen şekilde kullanıldığında ayak sağlığı için de çok önemli faydalar sunar. Karbonatla ayak kokusuna çözüm üretmek için öncelikle ayakların her akşam bir süre boyunca karbonatlı su içerisinde bekletilmesi önerilmektedir. Yapılacak olan düzenli uygulama, ayaklardaki zararlı bakterilerin atılmasına da katkı sağlayacaktır.

Lavanta Yağı​

Lavanta yapı ayak kokusu için en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu yağın düzenli olarak kullanımı cilt açısından da oldukça faydalı olacaktır. Ayaklarda koku oluşumuna sebebiyet veren mantarlar ve bakterilerin temizlenmesi için lavanta yağı kullanmak en doğru tercih olacaktır. Kullanımı için bir leğen içine 10 ya da 15 çay kaşığı kadar lavanta yağı damlatılır ve her akşam hazırlanan yeni suyla ayaklar yıkanır.

Çay​

Çay, oldukça baskın kokuya sahip bir gıda türüdür. İçeriğinde yoğun miktarda tannik asit bulunur. Çayın içinde bulunan tannik asit, ayakların daha sağlıklı olmasını sağlarken bir yandan da kokuya neden olan tüm bakterileri yok eder. Aynı zamanda çay ayak derisindeki gözenekleri de temizleyici özelliğe sahiptir. Ayaklarınızı çayın içinde 20 dakika boyunca bekletin. Uygulama sonrası ayaktaki kokudan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Sirke​

Sirke hijyenik alanlar yaratmak için de sıkça tercih edilen doğal bir malzemedir. Sirke ayaklarda kokuya neden olan bakterilerin tamamını başarılı bir şekilde temizleyecektir. Ayrıca ayakların eski sağlığını koruması açısından da belirli aralıklarla ayaklar sirke ile bakım yapılmalıdır. Sirkede bekletilen ayak 15 dakika sonra durulanmalıdır. Durulama işleminden sonra rahatsız edici kokudan kurtulacaksınız.
 
Üst