Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
23
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
Ankara
bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir.jpg


Bademcik iltihabı tıp dilindeki ismi ile “Tonsilit” olarak nitelendirilmektedir. Hemen her yaş grubundan insanda sıkça görülen bu rahatsızlık, bazı virüslerin boğazda enfeksiyon oluşturmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bademcik iltihabı belirtileri arasında; aniden beliren yüksek ateş, kusma, halsizlik ve baş ağrısı şikayetleri bulunur. Ayrıca boğaz şiş ve kırmızı görünmektedir. Kimi zamanlarda da bademciklerde beyaz iltihabi tabakalar oluşmaktadır. Tüm bu şikayetlere bağlı olarak ise lenf bezlerinin şişmesi de olası bir durumdur. Bademcik iltihabı tedavisi için viral durumlarda antibiyotiğe gerek duyulmazken, mikrobun tanınması adına antijen testi yapılabilmektedir. Test sonuçlarına göre iltihap nedeni belirlenerek, antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Bademcik İltihabının Diğer Belirtileri Nelerdir?​

  • İltihaptan kaynaklı ağız kokusu
  • Vücutta yorgunluk hissi
  • Bademciğin üzerine yer edinmiş sarı ve beyaz lekelerin oluşumu
  • Boyun bölgelerinin yan bölgelerinde ağrılar
  • Yerken içerken yutkunmada zorluk çekmek
Üst kısımda yazılan belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bademcikleriniz iltihaplanmaya başlamış olabilir. Fazla zaman kaybetmeden doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye edilir.

Bademcik İltihabının Teşhisi Nasıl Yapılır?​

Doktor kontrolüne giden hastanın ilk öncelikle boğazına ve kulak içine ışıklı bir aletle bakılır. Yapılan kontroller sonucunda hastanın bademcik bölgesinde enfeksiyon olup olmadığı sonucuna varılır. Hastanın tedavisine başlanılsa bile bademcik şişmesi durumu bir kaç gün içinde düzelmektedir. Genelde hissedilen semptomlar sekiz ile 10 günün sonunda düzelmeye başlar.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?​

Hemen her hastalıkta olduğu gibi, antibiyotiğe gerek duyulmadığı zamanlarda bademcik iltihabı da evde doğal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bademcik iltihabı boğaz bölgesinde dayanılmaz bir acı ya da ağrıya sebebiyet verebilir. Bu tür şikayetleri azaltmak için genellikle tuzlu su ile gargara yapılması önerilmektedir. Tuzlu su, iltihabın azalmasına yardımcı olurken, boğaz bölgesindeki ağrının da azalmasını sağlayacaktır. Bademcik iltihabı şikayetlerini azaltmak için kullanılan bir diğer yöntem de pastil kullanımıdır. Eczanelerden satın alınacak nane, okaliptüs vb. gibi bitkisel içeriğe sahip olan pastiller, yutkunmayı kolaylaştırırken, boğaz ağrısına da iyi gelecektir. Bunların dışında; bitki çaylarının içine ham bal karıştırarak içmek, buz parçacıkları ile kompres uygulaması yapmak, odadaki kuru havanın yarattığı olumsuzlukları gidermek ve boğaz ağrısını rahatlatmak için oda nemlendiricisi kullanmak ve portakal, limon gibi C vitamini açısından zengin besinleri tüketmek de bademcik iltihabı şikayetlerini en aza indirerek, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 
Benzer konular Forum Tarih
Sibel Çocuk Sağlığı 1 254

Benzer konular

Üst