Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?


Format, bilgisayarların fabrika ayarlarına dönmesini sağlayan ve teknik bilgi gerektiren işlemlerdir. Öyle ki uygulamanın bitmesinden sonra sabit diskte bulunan veriler de silinecek ve yedekleme yapılmışsa geri yüklenebilecektir. Format genel olarak bilgisayarların iyi çalışmadığı durumlarda ya da satılacağı zaman yapılan işlemler arasında yer alır. Format için gerekenler, UEFI destekli bir bilgisayar, 8GB ya da daha yüksek kapasiteye sahip olan USB bellek, rufus ve de Windows 10’un ISO dosyasıdır. İşlemler ise şu sıraya uygun olarak gerçekleştirilmelidir;

Windows 10’un ISO İçin Media Creation Tool İndirin​

Bilgisayar sıfırlandıktan sonra yeniden kullanım için işletim sistemine ihtiyaç duyulur. Bunu karşılamak için de Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Media Creation Tool kullanmak gerekmektedir. Media Creation Tool, temelde kurulum dosyalarını diske yazdırmaya ya da doğrudan ISO dosyası elde etmeyi sağlamaktadır. Media Creation Tool indirilip açıldıktan sonra başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneği seçilir ve ileri butonuna basılır. Bir sonraki adımda çıkan ekranda oluşturmak istenilen Windows 10 dili, sürümü ve mimarı yapısı seçilir. Uygun adımların seçilmesinden sonra USB Flash sürücü ve ISO dosyası olmak üzere 2 farklı seçenek çıkar. USB Flash seçeneğiyle USB belleğe, ISO Dosyası seçeneği ile de rufus kullanımı sağlayabilirsiniz.

Rufus Kullanarak ISO Dosyasını USB Belleğe Yazdırın​

Rufus, USB belleği biçimlendirmek ve bir ön yükleme aracı haline getirmeyi sağlamak adına kullanılan küçük boyutlu bir uygulamadır. Rufus bilgisayara indirilip kurulduktan sonra kullanılacak USB bellek bilgisayara takılır. Daha sonra sağ tıklayarak biçimlendirme seçeneği seçilir. İşlem tamamlandıktan sonra rufus açılır, burada disk bölüm düzeni kısmının GPT ise UEEFI olarak seçili olduğundan emin olunmalıdır. Biçimlendirme seçenekleri kısmında dosya sistemi kısmının da NTFS olması şarttır. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra başlat butonuna tıklanarak, rufus USB belleğin biçimlendirileceğini ve de tüm dosyaların kalıcı olarak silineceğini belirttiği bir uyarı penceresi açar. Bu kısım onaylanır ve sonrasında ISO dosyasının USB’e yazılma işlemi başlatılacaktır.

Secure Boot Özelliğini Devre Dışı Bırakın​

Secure Boot, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir güvenlik protokolüdür. Sistem yalnızca üreticisi tarafından geliştirilmiş olan ön yüklem dosyalarının kurulabilmesini sağlar. UEFI üzerinden yeni kurulum yapılabilmesi için Secure Boot özelliğini devre dışı bırakmak şarttır. Bunun için bilgisayarın BİOS menüsüne girilir ve Boot sekmesini kullanarak, açılan menüde Secure Book ayarı Disabled ya da Orher OS olarak değiştirilmelidir.

USB Belleği Bilgisayarınıza Takın ve “Boot” Menüsünü Açın​

Rufus ile hazırlanmış olan USB belle bilgisayara takıldıktan sonra sistemin yeniden başlatılması gerekmektedir. Bilgisayar ana kartına boot menüsüne hangi tuşla erişebileceğinizi tespit ettikten sonra sisteme bağlı diskleri biçimlendirin. Windows 10 kurulum ekranına girildiğinde birkaç adım sonra disklerin yer aldığı ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda sisteme bağlı olan tüm diskler ve diskler için oluşturulmuş ek depolama alanı açılacaktır. Doğru format için ilk olarak ek depolama ve yedekleme alanları silinmelidir. Listede sadece diskler kalana kadar tüm ek ekranlar silinmeli ve sonrasında da disk biçimlendirilmesi yapılmalıdır. Bu işlem için disk fare yardımıyla seçilir ve biçimlendir butonuna basılır.

Windows 10’u Kurmak İstediğiniz Diski Seçin ve Kuruluma Başlayın​

Yedekleme alanlarının silinmesinden sonra ana disk biçimlendirilir ve bilgisayar artık kurulum için hazır hale gelir. Windows 10 kurulmak istenilen diske fare yardımıyla tıklanır. Seçim tamamlandıktan sonra kişisel ayarlar yapılır. Tüm adımların tamamlanmasından sonra yükleme ekranı ile karşılaşacaksınız. Yükleme uzunluğu donanım hızına göre değişkenlik gösterebilir. Tüm adımlar bittiğinde Windows 10 karşılama ekranıyla bilgisayarınızı tamamen sıfırlamış olacaksınız. Bundan sonraki aşamada Windows Update ekranına giriş yapılarak gerekli sürücüler indirilir kurulmalıdır.
 
Üst