Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

botoks.jpg


Botoks, mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları azaltmak, kırışık oluşumunu engellemek ve de aşırı terleyen alanlarda terlemeyi azaltmak için estetik ya da kozmetik amaçlarla uygulanan işlemlerdir. Tıptaki ismiyle Clostridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen toksinle yapılan bu işlemler, sinir uçlarındaki iletimi sağlanan maddelerin salınımı engeller ve böylece sinirler ve sinirlerin ulaştığı organlar arasında iletimi durdurur. Peki botoks nasıl yapılır? Botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır ve kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. Yalnızca enjeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilmesi muhtemel bir durumdur. Mimik kaslarının hareketini azaltmak için uygulanacağında kas içine, terlemeyi azaltmak içinse deri içine uygulanması gerekmektedir.

Botoks Hangi Alanlara Yapılır?​

Botoks uygulaması en çok kırışıklıkların giderilerek daha estetik bir görünüm elde edebilmek için tercih edilmektedir. İşlemleri iyi sonuç vermesi için alanında deneyimli hekimlerden ya da kurumlardan destek alınması şarttır. Çünkü uygulama hem pratiklik hem de mesleki anlamda deneyim istemektedir. Botoks uygulamasına gerek duyulduğu alanlar;
  • Kırışıklık tedavisi
  • Yüz şekillendirme
  • Aşırı terleme tedavisi
  • Migren tedavisi
Botoks işlemleri hangi amaçla uygulanacaksa, uygulama şekillerine de ihtiyaca göre değişkenlik gösterecektir. İşlemlerin bitmesinden sonra kişiler estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşurlar. Ayrıca yaşlanma belirtileri de yok eden botoks uygulamasının daha genç bir görünüm için de özellikle de kadınlar tarafından sıkça tercih edildiği görülmektedir.
 

Benzer konular

Katılım
31 May 2021
Mesajlar
27
Çözümler
2
Tepkime puanı
5
Puanları
1
Konum
Sakarya
Anlımdaki kırışıklar için botoks yaptırmayı düşünüyordum. Onca kaynaktan bilgi topladım ama burada yazılan bilgiler kadar kısa öz ve açıklayıcı olanla karşılaşmadım. Yazdıklarınıza ek olarak aşağıdaki videonun da bu konuda araştırma yapanlara yardımcı olacağını düşünüyorum.

 

Yeliz

Üye
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
31
Çözümler
1
Tepkime puanı
7
Puanları
1
Konum
Mersin
Bende kaş ortasına yaptırmayı düşünüyorum ama piyasada botoks işleminin fiyatları almış başını gidiyor. Her yere güvenip cilt için işlemde yaptırmak istemiyorum. Ama kaliteli işlem yapan yerlerin fiyat konusunda ileri gittiklerini de söylemeden geçemeyeceğim. Bence fiyatları bu kadar abartmasalar çoğu kadının başvuracağı yöntem diyebilirim.

Geçenlerde bilgi almak için X bir yeri aradım bana küçücük işlem için verdikleri rakam 3500 TL oldu. Neden bu kadar pahalı? Diye sorduğum da bana dolar yükselişte olduğu için rakamlarda sürekli değişiklik oluyor dediler. Demek ki bu işlemleri ülkemizde sadece turist olanlar ve zengin olanlar yaptırabiliyor.
 
Üst