Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Nelerdir?


Cinsel temas, dikkat edilmesi takdirde bulaşıcı hastalıklara da neden olabilmektedir. Öyle ki yapılan birçok araştırma cinsellikle otuzdan fazla farklı bakteri türünün, virüslerin ve parazitlerin bulaştığını net olarak göstermiştir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarından başlıcaları; sifiliz, bel soğukluğu, hepatit B, AIDS, HPV, trikomoniyaz, klamidya ve herpes simplex şeklindedir. Bu hastalıklardan sifiliz, klamidya, trikomoniyaz ve klamidya tedavi edilebilen türler kategorisinde yer alırken, hepatit B, herpes simplex, AIDS ve HPS tedavi edilemeyen türler arasında bulunur. En tehlikeli bulaşıcı cinsel hastalıklar ise şunlardır;

AIDS​

AIDS, insan vücudundaki bağışıklık sistemini çökerten bir virüs türüdür. Cinsel yolla bulaşan bu virüsleri taşıyanlar, çeşitli enfeksiyonlara daha yatkın hale gelmektedir. AIDS geçiren kişilerde; kan, anne sütü, vajinal ya da rektal sıvı ve virüs meni gibi sıvalar, vücut sıvıları içinde yer alır. Söz konusu sıvıların başkasının vücuduna girmesiyle de o kişini AIDS virüsü geliştirebilmektedir. Ayrıca bu virüs doğum esnasında anneden bebeğe geçmektedir. Bu hastalığı önlemek için cinsellik esnasında prezervatif kullanımı şarttır.

Hepatit B​

Hepatit B hastalığı yalnızca cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Aynı zamanda kan ürünleri ve ortak iğneler kullanımıyla da bulaşması mümkündür. Bu hastalıkta tıpkı AIDS virüsü gibi gebelik esnasında anneden bebeğe geçer. Karaciğeri de etkileyen kronik bir rahatsızlıktır. Hastalığın kesin bir tedavisi ne yazık ki yoktur. İlerleyen süreçte siroza ya da karaciğer kanserine sebebiyet verebilmektedir.

Bel Soğukluğu​

Bel soğukluğuna neden olan bakteri Neisseria Gonere’dir. Bakterinin vücuda girmesiyle birlikte vücuttaki ılık ve nemli bölgeler enfekte olmaktadır. Mesela; anüs, diş üreme yolları, üretra ya da gözler enfekte olan bölgelerdir. Bu hastalık korunmasız oral, anal ya da vajinal seks yoluyla geçebilmektedir. Ayrıca çok sayıda seks partneri olan kişiler de risk altındadır. Hastalıktan korunmak için mutlaka prezervatif kullanımı gerekir.

HSV Enfeksiyonu​

Yapılan bilimsel araştırmalara göre Herpes Simpleks virüsü sonucu HSV enfeksiyonu bulaşmaktadır. Özellikle bulaşıcılık sonrası genital bölgede uçuk meydana gelmektedir. Uçuğun yan etkileri ise baş ağrısı, vücutta kırgınlık ve ateşlenme olarak sıralanmaktadır. Cinselliğin yanı sıra dudak temasından sonra da bulaşma riski yüksektir. Genital bölgede görülen uçuğun tedavi yöntemi ilaçla başlamaktadır.

Klamidya​

Cinsel yolla bulaşan ve en sık görülen bakteri çeşitlerinden biri olan Chlamydia trachomatis, idrar yapma esnasında yanma ve akıntı gibi yan etkileriyle kendini göstermektedir. İlaçlı tedavinin uygulanması sonucu klamidya'nin yol açtığı bakterilerden kurtulmak mümkündür. Tedaviden sonra kendini tekrarlama durumu söz konusu olabilir. Tedavi sonrası düzenli aralıklarla testlere ve kontrollere gitmeniz tavsiye edilmektedir. Genelde uzmanlara göre ilk 6 ay içinde tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.
 

Benzer konular

Üst