Chia (Çiya) Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia (Çiya) Tohumunun Faydaları Nelerdir?


Chia tohumu içeriğinde insanların günlük ihtiyacı olduğu kadar lif, omega 3 yağları, protein, vitamin ve de mineraller bulunmaktadır. Son derece faydalı bir protein kaynağı olan bitki, özellikle de vejetaryenlerin tercihleri arasında yer alıyor. Son zamanlarda diyet listelerinin de olmazsa olmazlarından olan çiya tohumunun faydaları şunlardır;

İltihapla Mücadele Etmektedir​

Chia tohumu omega 3 yağları açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Bu nedenle bitki bazlı bir diyetle tüketildiğinde insan vücudundaki iltihaplanmaya karşı savaşır. Ayrıca vücudun genelinde oluşmuş ya da oluşma ihtimali olan iltihabı azaltmaya da destek vermektedir.

Sindirim Sisteminin Daha Sağlıklı Çalışmasına Yardım Etmektedir​

Düzenli olarak çiya tohumu tüketmek, bitkinin içeriğinde yer alan lifler sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek sunmaktadır. Öyle ki chia tohumunun 28 gramında yaklaşık 11 gram kadar diyet lifi yer almaktadır. Aynı zamanda çözünür ya da çözünmeyen lifler besin emilimi de artırıcı özellik sergilemektedir. Kabızlığın önlenmesine de destek sağlamaktadır. Bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı olmasına destek verir.

Kasların Gelişmesine Destek Verir​

Chia tohumu kas kütlesini artırmak isteyenler için de ideal bir üründür. Ayrıca oluşmuş kas kütlesinin korunmasına da destek sağlayan doğal bazlı bir protein kaynağıdır. Bu nedenle vücut geliştirmek isteyenler için de sıkça tercih edilmektedir. İçeriğinde 20 grama yakın protein vardır.

Ağız Sağlığının Korunmasına Yardımcıdır​

Çiya içeriğinde bol miktarda kalsiyum, fosfor ve de A vitamini bulundurur. Dişler için de oldukça faydalı bir kaynak olan bu vitamin ve mineraller, düzenli kullanımla birlikte ağız sağlığının korunmasına da destek vermektedir.

Kemikleri Güçlendirir ve Kan Şekerini Dengeler​

Çiya tohumu kemiklerin güçlendirmek için yeteri kadar kalsiyum, fosfor ve de magnezyum barındırmaktadır. Yani iyi bir mineral kaynağıdır. Böylece içeriğindeki kalsiyumla kemik yoğunluğunu artırıcı etkisi olduğu da kanıtlanmıştır. Aynı zamanda yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerini dengeler. Sindirimi yavaşlatır ve yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini de önlemektedir. Doygunluk hissini de artırıcı özellik sağlamaktadır.
 
Üst