Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel İsteksizlik Nedenleri


Cinsel isteksizlik bazı dönemler de kadınların ve erkeklerin karşılaşabileceği sorunlardandır. Bireyin sağlıklı bir cinsel hayatının olması için ruhsal açıdan sağlıklı olması gerekmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsellik bazen hiç akla gelmez. Bu durum kısa süreli olduğun da sorun teşkil etmese de 5 veya 6 ay gibi bir süreçte cinsel isteksizlik olursa mutlaka tedavi uygulanması gerekmektedir. Bireyin cinsellik istememesinin başlıca nedenleri psikolojik sorunlar, sosyal yaşamındaki olumsuzluklar, kullandığı ilaçlar, hormonsal problemler, partneriyle yaşadığı sorunlar cinsel isteksizlik nedenlerindendir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik durumu ara ara gözükebilir. Bunlar kullandıkları ilaçlar, hamilelik, hormonsal bozukluklar, menopoz gibi durumlar da cinsel isteksizlik olabilir. Bu isteksizlik uzun bir süre devam ettiği zaman Hipoaktif Seksüel Arzu Bozukluğu (HSAB) olarak adlandırılır. Cinsel isteksizlik kadınlarda daha çok görülse de erkeklerin de yaşadığı başlıca sorunlardandır. Genel de bu durum erkeklerin yaşadıkları boşalma sorunu yüzünden bir isteksizlik oluşmaktadır. Erken boşalma veya boşalırken sorun yaşama erkekte cinsel isteksizlik oluşmasını sağlamaktadır.

Cinsel isteksizliğin meydana gelmesinin diğer bir nedeni de ilişkiler arasındaki güven problemidir. İlişkiler de yaşanılan problemler çözülmediği zaman libido düşüklüğüne neden olur. Bu yüzden cinselliğin önüne güven sorunu girer ve kişi de cinsel isteksizlik meydana gelir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizliğe neden olan pek çok sorun vardır. Bunun için öncelikle nedeni araştırılmalıdır. Kadınlarda jinekolojiye erkeklerde ürolojiye öncelikle gidilmesi gerekmektedir. Eğer altta yatan problem hormonsal değilse bireyin psikolojik bir tedavi alması gerekir. Bunun için uzman bir psikiyatriye başvurmak daha doğru olacaktır. Psikolojik nedenlere bağlı cinsel sorunlar da bir aile terapiste veya cinsel terapiste gidilmelidir. Tedavi de önemli olan eşlerin tedaviye birlikte gitmeleri ve birbirlerini zorlamamalarıdır.

Cinsel isteksizlik kilo problemi, kalp ve tansiyon hastalığı, hormonsal problemler, prostat ve olunan ameliyatlara bağlı da gerçekleşmektedir. Hekimin verdiği ilaçlarla bu sorun giderilebilir.

Sizin de cinsel isteksizlik probleminiz varsa uzman bir hekime başvurarak başlıca nedenlerini araştırmanız ve tedaviye başlamanız faydalı olacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst