Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunulur?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunulur?


Cinsel yolla bulaşan hastalık; vajinal, anal ya da oral seks gibi cinsel temas durumlarında partnere bulaşan hastalıklardır. Öyle ki çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen söz konusu hastalıkların kimisinin tedavisi bulunurken, kimisinin ise ne yazık ki tedavisi yoktur. Ayrıca gelişen enfeksiyonlardan bazıları da gebelikle birlikte plasentayla ya da emzirirken bebeklere de bulaşabilecektir. Bunun dışında ise çeşitli enfekte cerrahi aletlerle temas sonucunda da cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilecektir. Peki cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunabilirsiniz? İşte detaylar…

Kondom Kullanın​

Kondom kullanımı kişilerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyan en geçerli yöntemdir. Ancak kondomlar birçok cinsel hastalığa karşı başarıyla koruma sağlarken bazılarına karşın koruma özelliği göstermez. Mesela HPV enfeksiyonunun bulaşması için illa cinsel bir beraberliğe gereksinim yoktur. Çünkü temas ya da sürtünme ile de bulaşması mümkündür. Kişilerin kendisine yine de çeşitli hastalıklara karşı koruması için kondom kullanması şarttır.

Tek Eşlilik​

Tek eşlilik cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumanın bir diğer yöntemidir. Ancak tek eşliliğin karşılıklı olmasına çok dikkat edilmelidir. Yani yalnızca tek bir tarafında tek eşli olması cinsel hastalıklardan korunmak için yeterli olmayacaktır. Ayrıca seks partnerinin de tek eşli olması önemli bir gerekliliktir. Eğer tek taraf bu özelliği taşıyor diğeri taşımıyor ise korunma tek başına yeterli olmayacaktır. Uzun süreli beraber olduğunuz kişilerle yakınlaşmanız önerilmektedir. Tek gecelik ilişkilerden uzak durun!

Herkesle Birlikte Olmayın​

Bazı kişilerin hastalıklı olduğundan şüphe edebilirsiniz. Özellikle de cinsel hayatı yoğun olan kişilerle ilişkiye girmeden önce bir kez daha düşünülmesi gerekiyor. Çünkü bu tarz kişilerin büyük oranda virüs taşıma ihtimalleri bulunuyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak içinse herkes birlikte olmamak şarttır. Cinselliğe düşkün olan kişilerle birlikte olmadan önce karşınızdaki partnerinizi iyi tanımanız gerekir.

Yılda 1 Kez Kontrolden Geçin​

Aktif cinsel hayata sahip olan insanların yılda en az 1 defaya mahsus olmak kaydıyla mutlaka tarama testi yaptırmaları önerilmektedir. Ayrıca partner değiştirilmesi durumunda da yine testlerin tekrarlanması önerilmektedir. Aksi halde bulaşıcı hastalıklara ilerleyen zamanlarda tedavisi olmayan sıkıntılara yol açabilmektedir. Zevkiniz uğuruna kesinlikle işinizi şansa bırakmayınız.
 

Benzer konular

Üst