Çocuğumun Eli Sobaya Yapıştı Ne Yapmalıyım?

Sibel

Üye
Katılım
24 Nis 2021
Mesajlar
17
Tepkime puanı
5
Puanları
1
Konum
İstanbul
Eli sobaya yapışan çocuklara ebeveynler tarafından direk müdahale yapılması gerekir. Ülkemizde genelde yanık üzerine doğal yöntemlere (yoğurt, diş macunu vb.) şeylere başvurularak çözümler üretilmektedir. Fakat uzmanlar tarafından bu yola başvurmak doğru yorumlanmamaktadır. Çünkü yanık bölgeye yapılan bu müdahaleler sonucu bölgesel yanık lekelerinin kalıcılığı artacağı söylenmektedir. Genelde yanık bölgeye yapılacak ilk müdahalelerin başında su yada buz koyulması önerilmektedir.

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı istediğim için yazı devamına bir video ekliyorum. Birazdan izleyeceğiniz videoda bir hastanenin acil servis doktoru Fatih CIRIKLI tarafından konuya ilişkin açıklamaları dinleyebilirsiniz.

 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Adana
Genelde bu durumlarda hemen buz koyulması doğru olur. Birinci derecede yanık durumlarında hemen tıbbi yöntemlere başvurulması gerekir. Kesinlikle yanılan bölgeye doğal yöntemler kullanmayın çünkü leke kalma durumu söz konusu olabilir. Eli sobaya yapıştığı an Silverdin krem kullanın ya da buzla tampon yapıp direk yakın bir hastaneye gidin derim.

Zamanında benim yiyenimin başına böyle bir durum geldi ve şuan yanık bölgenin lekesi 8 yıl geçmesine rağmen hala duruyor.
 
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Konum
Ankara
Kesinlikle eli ya da farklı bölgesi yanan çocukların yanıkları üzerine diş macunu gibi yakıcı maddeler sürmeyin. Günümüzde birçok ev veya iş yerlerinde yanık kremleri bulunmalıdır.
 
Üst