COVID-19 Evde Hasta Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
COVID-19 Evde Hasta Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Hane içerisinde covid-19 hastalığına yakalanan biri varsa mutlaka odası ayrı olmalıdır. Hastalanan kişi ile yakın temas kurulmamalıdır. Yemek veya su gibi ihtiyaçlarını karşılarken hastadan uzak durulmalı ve hastanın odasında bunları tüketmesi sağlanmalıdır. Hastaya yemek ve içecek verirken maskenizi takmayı unutmayın ve hastanın bulunduğu odaya girmemeye özen gösterin. Sizler de gün içerisinde evinizi sık sık havalandırın. Evde özellikle 65 yaş ve üzeri bireyle bulunuyorsa onların da odasını ayırmakta fayda vardır. O kişilerin yanına girerken de maske takmanız faydalı olacaktır. Ayrıca hastaya besleyiciliği yüksek besinler vermelisiniz. C vitamini içeren besinler tüketmelidir. Hastalık süresince bitki çayları tüketmelidir. Gün içerisinde de en az 2 litre su içmelidir. Sizlerin de hasta olmaması için tüm bu kurallara uyulmalıdır.

COVİD-19 Hastasının Oda Temizliği Nasıl Yapılır?​

Evde Covid-19 hastalığına yakalanan bireyin odasının temizliği önemlidir. Temizlik yapılacağı zaman eldiven ve maske takmanız zorunludur. Hastanın odasındaki eşyaların yüzeyine öksürme sırasında ortaya çıkan salgılar bulaşmış olabilir. Bunu göz önüne alarak 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile tüm yüzeyler temizlenmelidir. Eğer bazı yüzeylerde salgılar belirgin şekildeyse o zaman da 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla bu yüzey iyice temizlenmelidir. Eğer hastayla ortak kullanılan banyo, tuvalet bulunuyorsa bu ortamlarda her gün bir kez 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla temizlenmelidir.

Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından YouTube'da paylaşılan videoyu yazı devamına inerek izleyebilirsiniz. Covid-19 olanların ev ortamında nasıl bir bakım ihtiyacı duyduğunu öğrenmek için paylaşımı yapılan videoyu dikkatlice izlemeniz önerilir.

 

Benzer konular

Üst