Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Depresyon Belirtileri ve Tedavisi


Son zamanların belki de en sık rastlanan sorunlarından biri de depresyondur. Zor hayat koşulları bireyleri içsel bir sıkıntıya koymaktadır. Bu sıkıntı haline ise tıbbi olarak da halk arasında da depresyon denmektedir. Bu sıkıntılı durumdan ise ancak bir uzman eşliğinde kurtulur. Böyle bir durumda iseniz, bir uzmana başvurarak sizin için en iyi çözüm yolu olacaktır. Depresyonun en yaygın belirtileri ise, sürekli üzgün hissetmek, çaresiz hissetmek, umutsuz olmak, yalnız olduğunu düşünmek, gün içerisinde hep yorgun hissetmek, uyku durumundaki değişiklik, özellikle uyku durumunda ya çok fazla uyku uyunur ya da hiç denecek kadar az uyku uyunur ayrıca değersiz hissetmek, suçlu hissetmek ve kimseyle konuşmak istememek depresyonun başlı başına belirtileridir. Bu belirtileri hissediyorsanız, bir uzmana hislerinizi anlatın ve uzman da depresyon durumunuza göre ya sadece terapi ile ya da ilaç kullanımı ile depresyon tedavinizi başlatabilir.

Depresyonun İnsan Sağlığına Zararları​

  • Kalp hastalığına neden olacağı gibi diyabete yol açar.
  • Vücut ağrılarına neden olur ve kalıcı fiziksel hastalıklar bırakabilir.
  • İnsan sağlığına zararı olan kötü maddelerin kullanımını tetikler. (Alkol, uyuşturucu vb.)
  • Aile içi şiddetlerin yaşanmasını tetikler.
  • Kişinin kendine fiziksel zararlar vermesine neden olabilir.
  • İntihar düşüncelerine sürükler.
  • Erken yaşta ölümle sonuçlanabilir.

Depresyondan Nasıl Kurtulunur?​

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler sizlerde de var ise depresyona girdiğinizi söyleyebiliriz. Bu süreçte bir uzman desteği çok önemlidir. Uzman desteğinin yanı sıra bu durumu en yakın arkadaşınızla ve ailenizle de paylaşmalısınız. Ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği bu gibi durumlarda oldukça olumlu bir etki bırakacaktır. Sizler de bu sayede depresyondan çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurtulmuş olursunuz. Tüm bu süreç biraz zorlu da olsa geçici bir süreç olduğunu unutmayın.

Son olarak konuya ilişkin videoyu yazı devamında izleyerek alanında uzman psikiyatristten depresyon belirtileri ve tedavileri hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nin YouTube kanalında paylaşılan bu video sayesinde depresyon hakkında merak edilen sorulara cevap bulacaksınız.

 

Benzer konular

Üst