Dini Nikah Olmadan Resmi Nikah Kıyılır mı?

Katılım
13 May 2021
Mesajlar
16
Çözümler
1
Tepkime puanı
4
Puanları
1
Konum
Antalya
Toplum içerisinde hepimiz bu iki nikah türünü görmüşüzdür. Dini nikah dini açıdan önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de toplum için de önemlidir. Hatta bazen resmi nikah kıymayıp sadece dini nikahla bile yaşayan insanlar bulunmaktadır. Bu durumun tersi de mevcuttur. Eğer taraflar isterse sadece resmi nikah kıyabilirler. Tabii bu durum toplum tarafından olumsuz karşılanabilir.

Dini Nikah İle Resmi Nikahın Farkları Nelerdir?​

Dini nikah ile resmi nikah arasında oldukça büyük farklar vardır. Bu farklara şahitlerle başlayabiliriz. Dini nikah kıyılacağı zaman şahitlerin ikisinin de Müslüman olması gerekir. Ayrıca bu şahitlerden birinin erkek olması zorunludur. Bu şart yerine getirilmeyince dini nikaha gölge düşürdüğü söylenir. Resmi nikahta ise öyle bir kural yoktur. Şahitlerin sadece T.C. vatandaşı olması yeterlidir. Dini nikahta tarafların süt kardeşi olmaması gerekmektedir. Çünkü dinimizde süt kardeşliği ayrı bir öneme sahiptir ve aynı sütü içen kişiler kardeş olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple de dini nikah kıymak isteyen kişilerin süt kardeş olması dini nikahın kıyılmasında engeldir. Resmi nikahta ise öyle bir kural yoktur. Süt kardeşi olan kişilerin resmi nikahı kıyılır. Dini nikahta mehir isteme denilen bir durum vardır. Burada gelin kendisi için belirli bir miktar maddi varlık ister ve onun için bu bir haktır. Resmi nikahta ise böyle bir durum yoktur.
 
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
23
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
Ankara
Konu hakkında Nihat Hatipoğlu bir programında açıklamalarda bulunmuştur. Yazdıklarınıza ilişkin bir video paylaşmak istedim.

 
Üst