Dişler Neden Sararır? Sarı Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Dişler Neden Sararır? Sarı Dişler Nasıl Beyazlatılır?


Dişlerin en üst tabakasını mine dokusu oluşturmaktadır. Bu doku cansızdır, hücre içermez ve inorganik maddelerden oluşan kristalize bir dokudur. Daimî dişlerin çıkmasından sonra parlak beyaz gözeneklere sahip olan mine yüzeyinin günlük hayatta tüketilen besinler nedeniyle kirlendiği görülür. Genel olarak renkli besinlerin yanı sıra, sigara ve bazı ilaçların kullanımı dişlerin sararmasına neden olan etmenler arasında yer aldığı bilinmektedir. Oluşan yeni sarı katman zamanla yüzeysel lekelenme halinden içsel renk değişimine doğru ilerleyecektir. Meydana gelen renk değişimi ise dişlerin estetikten uzak ve koyu bir görünüme neden olmasına sebebiyet vermektedir.

Diş Beyazlatma Uygulaması (Bleaching) Nedir?​

Diş beyazlatma uygulaması, alanında deneyimli diş hekimleri tarafından yapılan bir işlemdir. Uygulama için ilk olarak dişin dış yüzeyinden başlanarak iç yüzeyine doğru meydana gelmiş renklenmeler, çeşitli kimyasallarla dişten uzaklaştırılmaktadır. Diş hekimleri, dişlerin durumunda göre ev tipi ya da ofis tipi beyazlatma işlemlerinden herhangi birini tercih edebileceklerdir. Ancak uygulama yapılmadan önce mutlaka iyi bir diş taşı temizliğinin yanı sıra mekanik bir temizlik de yapılmalıdır. Ev tipi beyazlatma işleminde hastaların alt ve üst dişlerinin ölçüsü alınır veya hazır plak kullanımı sağlanır. Daha sonra hastalara verilen kimyasallar önerilen şekilde uygulanmaktadır. Ofis tipi beyazlatma işleminde ise hastaların kliniklerde tüm diş etleri ve yumuşak dokuları izole edilir ve kimyasal uygulaması yapılır.

Bleaching Fiyatları Ne Kadar?​

Diş beyazlatma işlemi birçok farklı teknikle yapılabilmektedir. Ancak hangi tekniğin kullanılacağına, dişin durumuna göre hekimler karar vermektedir. Son zamanların popüler diş beyazlatma uygulamalarından olan Bleaching, ekonomik olarak da avantajlı bir işlemdir. Uygulamalar bazı devlet hastanelerinden detertraj olarak yapılır ve bedelini sigorta karşılar. Özel kliniklerde yapılan diş beyazlatma işlemlerinde ise kullanılan teknik ve tercih edilen yere göre fiyatta farklılık söz konusu olabilecektir.

Doğal Yöntemle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?​

Günümüzde çoğu kişi dişlerde meydana gelen sararmaları engellemek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Özellikle ülkemizde karbonatla diş fırçalama popüler bir durum olmuştur. Fakat uygulanan bu yöntem kesin çözüm olmamakla birlikte bazı dişlerde kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Dişlerinizi doğal yöntemle beyazlatmak için aşağıdaki adımları uygulayın;
  • Düzenli olarak sabah/akşam dişlerinizi fırçayın.
  • Diş macununun yanı sıra dişlerin beyazlamasına yardımcı olacak ağız bakım sularını tercih edin.
  • Dişlerde meydana gelen plaklardan kurtulmak için kaliteli diş macunu seçin.
  • Dişlerdeki sararmaları gün boyu ortadan kaldırmak için diş kalemleri kullanabilirsiniz.
Tüm bu yöntemler sayesinde kısa sürede dişlerdeki sarı görüntüden kurtulmanız mümkün olacaktır. Uygulayacağınız bu yöntemler dişinizin beyazlamasında etkili olmazsa diş hekiminden yardım almanız tavsiye edilir.
 

Benzer konular

Son mesajlar

Üst