Dişlerimi Düzenli Fırçaladığım Halde Neden Beyazlamıyor?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Dişlerimi Düzenli Fırçaladığım Halde Neden Beyazlamıyor?


Ağız ve diş sağlığını korumak için dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerekiyor. Öyle ki birçok insanın diş yapısı düzgün olsa dahi, sararmış, rengi değişmiş ya da lekelenmiş dişler nedeniyle rahatça gülümseyemiyor. Bilindiği gibi dişlerin doğal rengi zaten bembeyaz değildir. Diş rengi doğal olarak; diş dokusu ve dentin renk tonlarının karışımından meydana gelir. Yani mavi beyaz, gri beyaz ve sarı beyaz tonlarındadır. Kişiye özel renk tonları dişlere bakım yapılmamasına da bağlı olarak koyu sarı tonlarına bürünebilir. Bu da kişileri rahatsız eden bir faktör olacaktır. Çünkü sarı ve renkli dişler hiç estetik durmamaktadır.

Sarı Diş Rengi Nedenleri​

Sarı diş rengi her zaman doğuştan gelen özelliklere bağlı olarak ortaya çıkmaz. Ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem vermemek de sarı diş rengi oluşumuna neden olan faktörler arasındadır. Dişlerin sararmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Çay, kahve ve sigara gibi alışkanlıklar
  • Yetersiz ağız ve diş bakımı
  • Çocukluk döneminde geçirilen sarılık vb. gibi ağır hastalıklar
  • Hamilelik döneminde kullanılan tetrasiklinli antibiyotik
  • Yaşlanmaya bağlı sararmalar
Görüldüğü gibi bazı diş sararmalarının nedeni çeşitli hastalıkların sebebiyet vermesi iken, bazı diş sararmaları da bakımına özen göstermemekten kaynaklanmaktadır.

Dişlerimi Nasıl Beyazlatabilirim?​

Estetik bir görünüme sahip olmak için bembeyaz dişler sahip olmak gerekiyor. Öyle ki düzenli ağız bakımı, mine tabakasında oluşan renk değişimleri ve lekelenmelere engel olur. Dişlerin bembeyaz olmasını sağlayacak bir diğer faktör ise, lekelenmeye neden olan yiyecek ve içeceklerden sonra, ağzı bol su ile çalkalamak ve hatta mümkünse dişlerinizi fırçalamaktır. Buna ek olarak sağlıklı ve düzenle beslenme alışkanlığı edinmek, dentin tabakasından kaynaklanan sararmalara engel olacaktır. Bembeyaz dişler için stresten uzak durulmalı ve düzenli uykuya önem verilmelidir. Maksimum beyazlığa ulaşmak için diş hekimlerinden beyazlatma işlemi için destek alabilirsiniz.
 
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
37
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
8
Dişlerinizin beyazlaması için öncelikle kaliteli bir macun seçimi yapmalısınız. Günümüzde herkes aldığı ucuz yollu macunlardan büyük şeyler beklemektedir. Fakat üretiminde kullanılan bileşenler dişlerde istenilen beyazlığı sağlamazken diş eti rahatsızlığına yol açabilmektedir. Eğer dişlerim kısa sürede beyazlasın diyorsanız aşağıdaki macun markalarını değerlendirmenizi tavsiye ederim.
  • Opalescence
  • Colgate Optik Beyaz
  • Signal White Now
  • Arm & Hammer
  • White Glo
Sizlerle adını paylaştığım diş macunu markalarının ilk fırçalamadan sonra bile beyazlık sağladığını söylemeliyim. Fırçalamadan sonra 2-3 ay düzenli şekilde diş bakım suyu kullanabilirsiniz.
 
Üst