Dünyada Kurulan İlk Futbol Takımı Hangisidir?

Futbol günümüzde büyük bir kitlenin ilgi duyup sevdiği bir spor dalıdır. Ancak futbol macerasının tam olarak ne zaman başladığına ilişkin dünyanın farklı ülkelerinde, farklı görüşler yer alıyor. Hala sevilerek oynanan ve izlenen futbol aslına bakıldığında her ülke için farklı bir şekilde gelişmiş olabilir. Mesela ülkemizde ilk futbol takımının kurulması tamamen yabancılar sayesinde olmuştur. Bu nedenle dünyadaki futbolla alakalı yorum yapabilmek içinde ülkelerin spor geçmişlerinin iyi bir şekilde irdelenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre ise dünyada kurulan ilk futbol takımının Sheffield Football Club olduğu düşünülüyor.

Dünyada Kurulan İlk Futbol Takımı Hangisidir?


Sheffield Football Club​

Sheffield Football Club 1857 yılında Natheniel Creswick ve William Prest isimli iki eski Harrow okulu mensubu tarafından kurulmuş ve de dünyanın en eski futbol kulübü unvanına sahip olmuştur. Kuzey İngiltere’de bulunan Sheffield şehrinin takımı olan bir kulüptür. Kulübün en önemli özelliği ise herhangi bir okul ya da üniversiteye bağlı olmadan kurulan ilk futbol kulübü olmasıdır. Kulüp maçlarının büyük bir kısmını Sheffield United’ın sahası olan Bramall Lane’de gerçekleştirmiştir.

Ayrıca kulübün kurucuları olan Creswick ve Prest, İngiliz Futbol Birliği’nin henüz ortaya çıkmamış olduğu bir dönemde, Sheffield kuralları ismi verilen futbol oyununun genel kurallarını da koymayı başarmıştır. Genellik ilgili döneme gelinceye dek, her okul ve üniversitelerin kendilerine özgü kurallarla futbolu oynadıkları bilinmektedir.
 
Üst