Dünyanın En Hızlı İnternetini Hangi Ülkeler Kullanıyor?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Dünyanın En Hızlı İnternetini Hangi Ülkeler Kullanıyor?


Hızlı internet testi hizmeti sağlayan Speedtest, bu yılki internet verilerini paylaştı. Speedtest sayesinde dünyanın en hızlı ve en yavaş internetine sahip ülkeler belli oldu. Yapılan açıklamaya göre mobil internet hızı dünya çapında, indirme de 46. 74 Mbps, yüklemede ise 12,49 Mbps olmuştur. Speedtest’te göre en hızlı mobil internet ve en hızlı geniş bant internet hızına sahip ülkeler listelendi. Bunlar;
  • Dünyanın en hızlı geniş bant internetine sahip ülkeler, Singapur ilk sırada yer alıyor, daha sonra sırasıyla Hong Kong, Tayland, Danimarka, Romanya, Fransa, Monaco, İsviçre, İspanya Macaristan olarak liste böyle devam ediyor.
  • Dünyanın en hızlı mobil internetine sahip ülkeler, bu listede ilk sırayı Birleşik Arap Emirlikleri alıyor. Sırasıyla, Güney Kore, Katar, Çin, Suudi Arabistan, Norveç, Kuveyt, Avustralya, Hollanda ve Kanada olarak liste böyle devam etmektedir.

Türkiye Hızlı İnternet Sıralamasında Ne Durumda?​

Türkiye bu listelerde uzun süre daha yer almayacağa benziyor. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen yükselişte olan internet hızı, dünya çapındaki internetler ile kıyaslanacak durumda bile değildir. Ortalama 36.42 Mbps hıza sahip olan Türkiye, listede sadece 4 sıra daha yükselişe geçmiştir. Türkiye'nin mobil internet hızı, diğer ülkelerle kıyaslandığında 57. sırada yer almaktadır. Mobil internet hızı, geniş bant internet hızına göre bayağı iyi durumdadır. Geniş bant internet hızına baktığımızda ise 103. sırada yer almaktadır.

Türk Telekem her geçen yıl altyapı konusunda iddialı projeler imza atıyor. Fakat yapılan tüm çalışmalar sonucunda yine de ülkeler arası internet hız konusunda çok gerilerde yer aldığımız gerçeği unutulamaz. Yeni yapılanma içerisinde olan lokasyonlara her ne kadar fiber internet ulaştırılsa bile ülkemizde hala çok düşük seviyelerde internet paketi kullananların olduğu unutulmamalıdır. Ülke olarak ilerleyen teknolojinin gerisinde kalmamak için derhal yetkililer bu konuda aksiyon alması gerekiyor. Artık dijital çağdayız ve hayata dair tüm işlerin çoğunluğunu internet üzerinden gerçekleştiriyoruz.
 

Benzer konular

Üst