Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar

Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar

Ella ertesi gün hapı; eczanelerde satışı gerçekleştirilen, altın renkli film kaplı tabletlerdir. Korunmasız gerçekleştirilen cinsel ilişki ya da kullanılan diğer koruyucu tekniklerin başarısız olması durumunda, Ella ertesi gün hapı kullanımıyla istenmeyen gebeliğin önlenmesi sağlanabilmektedir. Cinsel ilişkinin gerçekleşmesinden sonra spermler vücutta ortalama 5 güne kadar yaşayabilir. İstenmeyen gebeliğe engel olmak için, 120 güne kadar ilacın kullanımı sağlanmalıdır. Ella doğum kontrol hapı, ergenlik dahil olmak üzere, gebe kalma yaşındaki her kadın için uygun bir ilaçtır. Adet döngüsünün herhangi bir zamanında da kullanımı gerçekleştirilebilir. Ancak gebelik durumunda işe yaramamaktadır. Adet gecikmesi, göğüslerde şişme ve mide bulantısı gibi gebelik belirtilerinin olduğu durumlarda, doğum kontrol hapları kullanılmadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı Nedir?​

Ertesi gün hapları, istenmeyen hamileliği engellemek için başarılı sonuçlar üretir. Ancak güvenli bir doğum kontrol yöntemi olmamakla birlikte, sadece acil durumlar için kullanılması daha doğru olacaktır. Öyle ki ertesi gün haplarının içeriğinde hormonlar bulunur. Bilinçsiz kullanıma bağlı olarak, kanama ve adet döngüsünde düzensizlik gibi ciddi yan etkiler göstermesi muhtemel bir durumdur.

Ella Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkili?​

Bu tür ilaçların etkisi, alınan zamana göre de değişiklik göstermektedir. Riskli cinsel beraberliklerin ardından ne kadar kısa süre içerisinde ertesi gün hapı kullanılırsa, etkisi o kadar fazla olacaktır. Gebeliğin gerçekleşmesinden sonra embriyonun doğum kontrol ilaçları ile yerinden edilmesi söz konusu değildir.

Ella Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri​

• İlk kullanımdan kısa bir süre sonra mide bulantısı yapar
  • Kasıklarda ve alt karın bölgelerinde ağrılar meydana gelir
  • Baş dönmesinin yanı sıra gözde karıncalanma olabilir
  • Adet düzensizliğine yol açar
Düzenli ertesi gün hapı kullanmayan kişilerin, kendilerine en uygun olan ilacı tercih etmesi için bir doktora danışması şarttır. Çünkü her ilacın etken maddesi farklıdır. Ella etken maddesi ise ulipristal asetattır. Bu madde, insan vücudunda da doğal olarak da bulunan progesteronun etkinliğini değiştirici görev üstlenir. Böylece yumurtlama da ertelenmiş olur. Peki Ella ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Ella ertesi gün hapı kullananlar nelere dikkat etmelidir? Ertesi gün hapı kullanmanın riskleri var mıdır? Doğum kontrol hapları genellikle korunmasız cinsel beraberlik, rıza dışı cinsel ilişki ya da diğer doğum kontrol yöntemlerinin başarısız olması gibi durumlarda kullanılan ilaçlardır.

Ella Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?​

Ertesi gün hapı cinsel beraberlikten sonraki 12 saat içerisinde kullanılırsa koruyuculuğu daha yüksek olacaktır. Sonraki günlerde koruyuculuk oranında düşüşler gözlemlenir. Genel olarak ise 3. günden sonraki kullanımlarda çok fazla işe yaramadığını söylemek mümkündür. Yanlış kullanım ya da doz aşırı çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle dikkatli ve kontrollü bir kullanımın yanı sıra doktor tavsiyesi ve gözetimiyle kullanım daha uygun olacaktır. Ella ertesi gün hapının kullanımı gebelikte düşüğe neden olmaz. Yani gebeliği sonlandırmak gibi bir etkisi yoktur. Günümüzde gebelikten korunmak için birbirinden farklı yöntemler olduğu görülür. İstenmeyen gebeliğe engel olmak için doğum kontrol haplarının usulüne uygun bir şekilde ve zamanında kullanılması şarttır.

Ella ertesi gün hapı kullanıp deneyim sahibi olan kadınlar, deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Sorularınıza cevap bulmak için diğer kullanıcılara sorularınızı da sorabilirsiniz.

Benzer konular

Yakın bir arkadaşım korunmasız ilişkiden sonra eczaneden aldığı Ella hapını ilişkiden 3 saat sonra kullandı ama 1 ay sonra hamile olduğunu öğrendi. Bu tür hapların engelleyici özelliği olmadığı gibi kadın hormonlarına da zarar verdiği unutulmamalıdır. Ertesi günü haplarının koruyucu etkisi kişinin bünyesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kesinlikle korunma yöntemi olarak bu tür haplar kullanılmamalıdır. Bunların yerine alternatif korunma yöntemlerine yönelmeniz tavsiye edilir.

Benim arkadaşım geçen ay kullanmış bu ay hamilelik testi pozitif çıktı. Bence böyle ilaçların arkasına sığınıp ilişkilerinizi rahatça yaşamayın. Madem böyle bir halt yeniliyor bence korunmayı da ihmal etmemelisiniz. Çünkü Ella hapı kullanıpta onlarca insan tanıyorum ve gün geçmiyor ki bir yeni hamilelik vakası daha yaşanmasın. :)

Betül

Üye
Hapların hiç bir koruyucu özelliği olmadığı gibi yumurtalıklara zararı büyüktür. Bende sürtünme yoluyla bir ilişkiye girmiştim ve korkudan kullanmıştım ama erkenden adet görmüştüm. İnanılmaz derecede mide bulantısı ve kanama durumu yaşamıştım.

Yeliz

Üye
Ella hapını hayatımda bir defa kullandım o da kullandığım gün kusmuştum. Dedikleri gibi hapın etkileri bünyeye göre değişkenlik gösterebiliyor. Bana iyi gelmedi ama başkalarına iyi gelebilir. Sonuçta deneme yanılma yöntemine başvurmadan ne olduğunu bilemeyiz. Ama eğer düzenli bir ilişki kadınıysanız kesinlikle Ella veya benzeri hapların kullanımına başvurmayın derim. Krizlik bir durum yaşamadıkça da keyfe keder kullanmayın.

Ben zamanında bu hapla ilgili çok araştırmalarda bulundum ve iyi tarafları olduğu kadar inanılmaz kötü etkilerinin olduğunu da okumuştum.

Arkadaşım bu Ella sayesinde istenmeyen gebelikten kurtulmuştu. Çünkü alkollü bir şekilde korunmadan ilişkiye girmişti. Neyse ki ona olumlu yönde faydası dokundu hiç bir yan etkisi de olmamıştı. Ama hapla ilgili küçük araştırma yaptım da herkes adet düzensizliğinden ve erken adet olmadan dert yanmış.

Yengem geçen ay kullandı başarılı sonuç elde etti. Yazdıklarınızın hiç birini yaşamadı diyebilirim. Sadece hafif bir mide bulantısı problemi vardı o da sıcak bir şeyler falan içti başka sorun yaşamadı. Yazılanları okuyorum da inanılmaz derecede dert yanan arkadaşlar var. :)

Son olarak bence de hap kullanmanın yanı sıra diğer korunma yöntemlerine başvurulabilir. Malumunuz bugün genç yaşta bu haplar kullanılıyor ama ilerleyen birkaç yıl sonra pişmanlık doğacak sorunlara yol açabilirler. Bu yüzden hap kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Hasret

Üye
Yılbaşında kullanan biri olarak öldüm öldüm dirildim diyebilirim. :) İlk kullanımdan 1 saat sonra kusmamak için kendimi zor tuttum. Erken adet gördüm ve adet düzenimi bozdu. İhtiyaç duyulmadıkça bu hapa güvenerek macera aramayın derim. Bazıları bu tarz haplar korur düşüncesiyle korunmasız ilişkiye çok rahat şekilde giriyorlar.

Yıllar önce erkek arkadaşım tarafında zorla alıp kullandığım haptır. Bende ilk kullandıktan kısa bir süre sonra baş dönmesi ve hafiften bir kanama meydana geldi. Daha sonra hapın yan etkilerini araştırdım gerçekten ben ucuz atlatmışım. Bundan sonra kesinlikle Ella ya da benzeri haplar kullanmam. Eğer düzenli bir ilişki içindeyseniz gerçekten bence de farklı korunma yollarına başvurabilirsiniz.

Ella hapından bundan 2 yıl önce kullanan arkadaşım hamile kalıp evlenmek zorunda kalmıştı. Yukarıda diğer arkadaşların da söylediği gibi fazla kendinizi kaptırıp korunmadan bekarken ilişkiye girmeyin. Ella'nın piyasada en çok satan ertesi gün hapı olduğuna inanırım ama koruyuculuğunun yüzde 100 olduğuna inanmam. Çünkü haplar üzerinde ne kadar deneyler yapılsa da etkili olmayacak bünyeler olabilir.

Gülçin

Üye
İlaçların hiç bir şekilde tam koruma garantisi olmadığı gibi şiddetle kullanılmaması tavsiye ediliyor. Üst kısımda yorum bırakan arkadaşların söylediklerine ek olarak şunları söyleyebilirim;
  • İlişkilerinizden önce korunmak için partnerinizi hazırlayın.
  • Kesinlikle ilişkiden sonra hap vb. koruyucu maddeler kullanmayın.
  • Ella'nın alternatifi olan haplarda aynı yan etkileri gösterebilir.

Geçen ay yıl dönümünde korunmadan aramızda bir şeyler yaşandı. Daha sonra korktuğum için en yakın eczaneden ertesi gün hapı istediğimde bana Ella'yı verdiler. Fakat kullanımdan sonra kahverengi renkte akıntı gelmeye başladı. Korktum eczacıya danıştım o da Ella'nın yan etkisinden kaynaklanıyordur dedi. Olur da kanama ya da beklenmedik sancılar meydana gelirse doktora gitmemi söyledi. Normalde benim bünyem çok zayıf olduğu için kullandığım tüm ilaçlar bende yan etkilere neden oluyor.

Ella görünürde küçük ama oldukça etkili bir hap diyebilirim. Eğer olurda ben gibi akıntı durumu yaşanırsa lütfen hafife almayın ve sağlık personelinden bilgi edinin. Şükürler olsun o günden sonra her şey normale döndü bir daha tövbe o hap vb. hapları kullanmam. :oops:

Ella olmasa belki ben bugüne kadar 4. çocuğumu doğurmuştum. :LOL: Ben gibi yaramaz bir kadının tek koruyucu kalkanı Ella diyebilirim. Eğer benim gibi zevk konusunda bazı engellerimiz yoksa kesinlikle korunmayı ihmal etmeyin. Benim nişanlım bazı konularda duyarsız olduğu için mecbur kalıp kullandığım oluyor.

Kadınların bilmediği şeyler var! Mesela doğum kontrol yöntemine başvurmanın kesin sonuca varmak anlamına gelmediğini veya kürtaj yöntemi olmadığını bilmeleri gerekir. Ama ne yazık ki bizim ülkemizde eğitimsizlik sonucu birçok kişi bilmedikleri şeyleri zararlarını yararlarını araştırmadan kullanıyorlar. Ella vb. haplarda ileri derecede yumurtalıklara zarar veren maddeler vardır. Lütfen kullanımından önce bilgi sahibi kişilerden fikir alışverişi yapın. Kafanıza göre anlık heyecanlarınızın kurbanı olup geleceğinizi karartmayın. Çocuk sahibi olmak istemeyenler rahat takılsın ama ilerleyen zamanlarda çocuk yapmak isteyenlerin bu tarz hapları kullanmadan doğru olan kararı almalarını tavsiye ederim.

Kadınların bilmediği şeyler var! Mesela doğum kontrol yöntemine başvurmanın kesin sonuca varmak anlamına gelmediğini veya kürtaj yöntemi olmadığını bilmeleri gerekir. Ama ne yazık ki bizim ülkemizde eğitimsizlik sonucu birçok kişi bilmedikleri şeyleri zararlarını yararlarını araştırmadan kullanıyorlar. Ella vb. haplarda ileri derecede yumurtalıklara zarar veren maddeler vardır. Lütfen kullanımından önce bilgi sahibi kişilerden fikir alışverişi yapın. Kafanıza göre anlık heyecanlarınızın kurbanı olup geleceğinizi karartmayın. Çocuk sahibi olmak istemeyenler rahat takılsın ama ilerleyen zamanlarda çocuk yapmak isteyenlerin bu tarz hapları kullanmadan doğru olan kararı almalarını tavsiye ederim.
Söylediklerinizde o kadar haklısınız ki eklenecek başka söz kalmamış. Bende her zaman araştırmadan bilmediğim şeyleri yaptığım hatalar yüzünden kullanmam. Malum bazı beraberlikler son buluyor ama biten ilişkinin yaşatacağı sıkıntılar bana sonraki süreçte sıkıntı olabilir. Bu tarz haplar beklenmedik durumlarda son çare olarak kullanılmalıdır.

Son mesajlar