Ella Kullanımından Sonra Kanama

Katılım
13 May 2021
Mesajlar
16
Çözümler
1
Tepkime puanı
4
Puanları
1
Konum
Antalya
Ella Kullanımından Sonra Kanama


Ella, korunmasız cinsel beraberliklerin ardından hamile kalmayı önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Öyle ki ertesi gün haplarının başarılı sonuçlar üretebilmesi içinse mümkün olan en erken zamanda kullanılması gerekiyor. Ertesi gün hapı düzenli bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ayrıca ilacın kullanımına bağlı olarak damla ya da lekelenme tarzında kanamalar da söz konusu olabilecektir ve kanama, Ella kullanımından sonra ilk birkaç gün içinde aralıklı olarak devam eder. Ertesi gün haplarının bir diğer önemli etkisi de adet gecikmelerine neden olmasıdır. Fakat bu geçici bir durumdur. Tam tersi şekilde adet döngüsünün birkaç gün daha önce başlamasına da sebebiyet verebilmektedir. Ella ertesi gün hapı kullanımı kısırlığa neden olmaz, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar için de kesin bir koruma yöntemi değildir.

Ella Ertesi Gün Hapı Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?​

Ella, cinsel birliktelikten hemen sonra kullanılabilir. Ayrıca cinsel birliktelikten sonraki ilk 5 gün içerisinde de kullanımı mümkündür. Gebeliği engelleme oranı, ilacın alındığı zamanla ilişkilidir. Korunmasız cinsellikten sonraki ilk 24 saat içerisinde alınan ertesi gün hapı, yüzde 98 oranında gebeliğin önlenmesine yardımcı olur. İlaç oral yolla kullanılmakla birlikte, etkin bir sonuç elde etmek adına mutlaka doğum kontrol uzmanların da görüşlerinin alınması gerekecektir. Bu tür ilaçların gebeliği sonlandırma etkisi yoktur. Gebeliğe son vermek için kullanılmaması gerekir. Olası yan etkiler durumunda direk sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir.

Ella Hapını Kullananlarda En Sık Görülen Yan Etkiler:​

  • Mide ağrısı ve bulantı tarzı hissiyatlar meydana gelir.
  • Baş dönmesinin yanı sıra baş ağrısı yaşanabilir.
  • Bedensel yorgunluk durumu gözlemlenebilir.
  • Göğüste hassasiyet gibi şikayetler yaşanır.
  • Beklenilen tarihten daha önce adet görme durumu yaşanmaktadır.
Olası yan etkiler söz konusu olduğu takdirde en yakın sağlık kuruluşundan destek alınması gerekir. Gözler görülür bazı yan etkiler beklenmedik sağlık problemlerine yol açacağı unutulmamalıdır.
 

Benzer konular

Üst