Ertesi Gün Hapı Kaç Gün Adet Gecikmesi Yapar?

İlayda

Üye
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
2
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Ertesi Gün Hapı Kaç Gün Adet Gecikmesi Yapar?


Ertesi gün hapları içeriğinde yüksek oranda progesteron hormonu ya da türevlerini bulunduran ilaçlardır. Uygun zamanlarda kullanımı, korunmasız cinsel beraberliklerden sonra gebelik oluşumuna engel olur. Yani kadın rahmine bir şekilde girmiş olan erkek sperminin yumurtayı döllemesini engeller. Ertesi gün hapı kullanımı son derece basittir. Tek tablet şeklinde satılan ilaçlar, adet döngüsünün herhangi bir döneminde de uygun dozda içilebilmektedir. Ancak etkin ve başarılı sonuçlar elde edebilmek adına cinsellikten hemen sonra içilmesi şarttır. Unutulduğu durumlarda ise cinsellikten sonraki en geç 5 gün içinde kullanımı da mümkün olacaktır. Acil doğum kontrol yöntemi olarak sıkça tercih edilen doğum kontrol ilaçlarının içeriğindeki hormonal yapı, adet gecikmesi gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Günümüzde birçok kadının konu hakkında cevabını merak ettiği sorular ise sırasıyla şöyledir;

- Ertesi gün kaç gün adet gecikmesi yapar?

- Ertesi gün hapı kullanımından sonra adet gecikmesi normal mi?

Yapılan araştırmalar, ertesi gün haplarının adet dönemini büyük orada etkilemediğini göstermektedir. Ancak ilaç etkileri kişiden kişiye göre de değişkenlik gösterebilir. Ertesi gün hapı kullanımından sonraki süreçte ortalama olarak birkaç gün adet gecikmesi yaşanması normaldir. Bazı durumlarda da adet olması gerekenden çok daha erken süreçte olabilecektir. Fakat ertesi gün haplarının adet periyodunu önemli ölçüde etkileyecek kadar değiştirdiğini söylemek de mümkün değildir. İlaç kontrollü ve uzman hekimlerin kontrolü altında kullanıldığında herhangi bir yan etki görmek olası değildir. Bu nedenle belirtilen dozun dışına çıkılmadan, kontrollü kullanım sağlanmalıdır.

Yaşanılacak aksi bir durum karşısında derhal doktor kontrolüne başvurmanız gerekir. Eğer adet gecikmesiyle alakalı doğal çözümlere başvurmak isterseniz de yazı devamında paylaşılan çözüm önerilerini değerlendirebilirsiniz.

Adet Söktürücü Çaylar​

Adet gecikmesine karşılık adet söktürücü ilaçların yanı sıra çaylar olduğu da unutulmamalıdır. Aktarlardan temin edebileceğiniz bazı çaylar sayesinde yaşanılan gecikme problemine çözüm bulabilirsiniz.

Biberiye çayı: En etkili adet söktürücü çayların başında gelmektedir. Adetle alakalı sorunların yanı sıra rahim bölgesinde oluşan kistlerin giderilmesinde de etkilidir. Normalde adet olacağınız en yakın gün itibariyle tüketilmesi tavsiye edilir. Kullanım miktarı konusunda çayı satın aldığınız yerden bilgi edinmeniz doğru olur.

Civanperçemi çayı: Kimyasal ilaçların var oluşumunda kullanılan civanperçemi, adet gecikmesinde en etkili çaylardan bir diğeridir. Özellikle rahim bölgesinde meydana gelen yaraların tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesidir. Çayın içimi sert olduğu için daha yumuşak içim kıvamına ulaşmak için bal eklemesi yapabilirsiniz.

Adaçayı: Östrojen hormonu içerdiği için adet gecikmesinde kullanılabilir. Zamanında adet görmek isteyenlerin çayı birkaç gün önceden hesaplama yaparak tüketmesi gerekiyor.
Paylaşılan doğal çözümleri denemenize rağmen hala adet göremedim diyorsanız zaman kaybetmeden doktor kontrolüne gitmelisiniz. Bazı adet düzensizlikleri, geç görme durumları farklı hastalıkların habercisi de olabiliyorlar. Konu hakkında sorularınızı ve görüşlerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.
 

Benzer konular

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
İzmir
Adet söktüren çayların çoğu bir işe yaramıyor. Öncelikle doktor kontrolüne gidip gecikmenin neden kaynaklandığını öğrenmek daha doğru olur. Yıllardır hap kullandıktan sonra gecikme durumu yaşadım daha sonradan kullandığım adet söktürücü ilaçlar sayesinde düzene girdi. Ama çoğu kişi adaçayı kullanmamı tavsiye etmişti. Deneme yanılmaz yöntemine başvurulabilir. Doğal yöntem olacağı için bir sıkıntı arz edeceğini sanmıyorum.
 
Üst