Evde Maymun Beslemek Yasak mı?

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
19
Tepkime puanı
5
Puanları
1
Konum
Mersin
Evde Maymun Beslemek Yasak mı?


Türkiye’de evde çoğu hayvanın beslenmesinde bir sakınca görünmediğinden birçok hayvanının evde bakılmasında bir yasaklama emri gelmez. Fakat maymunlar söz konusu olduğunda 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu içeriğinde yer alan doğası gereği yırtıcı ve vahşi sayılan hayvanların evlerde, toplum içerisinde beslenmesi yasaktır. Bunlara sadece yırtıcı hayvanlar değil zehirli yılanlar da dahildir. Maymunlar da doğası gereğince vahşi hayvan kabul edildiğinden bu hayvanların evde beslenmesi karşısında oldukça kesin bir yasak vardır. Ayrıca maymunların alış- satış işlemleri de ülkemizde yasaktır. Maymun besleyenler genellikle kaçak yoldan bu maymuna sahip olduğundan bu konuda da soruşturma başlatılır ve maymunu da koruma amacıyla devlet maymuna el koyar. Kendi doğal alanına bırakılana kadar da devlet gözetimi altında tutulur.

Evde Maymun Beslemek Neden Yasaktır?​

Maymun gibi yırtıcı ve vahşi hayvanların hem evdeki bireylere hem de apartmandaki, çevredeki insanlara saldırma riski bulunmaktadır. Toplum sağlığını riske atan bir durum da her devlet tarafından yasaklı hale getirilmiştir. Maymunlar doğaları gereği evde değil, açık alanda ağaç tepelerinde yaşayan oldukça hareketli canlılardır. Onların bir eve hapsedilmesi zaten yaşam koşullarına uygun olmadığı için hayvan hakları tarafından da kabul edilmemektedir. Ayrıca maymun almanın satmanın yasak olduğu halde bu maymunların kaçak yollarla daha çok küçük yaşlarda bulundukları bölgelerden çalınması da hem maymunun gelişimi açısından hem de hayvan hakları kapsamınca doğru bulunmamaktadır.

Günümüzde evde beslenilmesi uygun olan hayvanlara sahip olmak doğru bir karar olacaktır. Kedi-köpek besler gibi maymun beslemek düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ülkemizde gizlice maymun beslemenin de para cezası olduğunu unutmayın. Hem maymuna sahip olsanız bile ona yaşam ortamı sunmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Maymun ticareti yapan kişileri yetkililere şikayet etmekten geri kalmayın. Doğaları gereği ormanlık alanlarda yaşamaya alışık olan hayvanları evcilleştirmeye çalışmak kabul edilir durum değildir.
 

Benzer konular

Katılım
31 May 2021
Mesajlar
20
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Konum
Denizli
Bence bu tatlı hayvanları evde beslemek yasak olmamalıdır. Çünkü eğitilir cinste olanları her insan istediği gibi besleyebilir. Arap ülkelerinde adamlar aslan kaplan beslerken neden bizim ülkemizde bu canları beslemek yasak oluyor anlamış değilim. Bence yetkililerin yasaklar konusunda yeni bir genelde hazırlamaları gerekiyor. Maymunların videolarını internette izlerseniz ne kadar zararsız hayvanlar olduklarını görebilirsiniz.
 
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
37
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
8
Bence bu tatlı hayvanları evde beslemek yasak olmamalıdır. Çünkü eğitilir cinste olanları her .insan istediği gibi besleyebilir. Arap ülkelerinde adamlar aslan kaplan beslerken neden bizim ülkemizde bu canları beslemek yasak oluyor anlamış değilim. Bence yetkililerin yasaklar konusunda yeni bir genelde hazırlamaları gerekiyor. Maymunların videolarını internette izlerseniz ne kadar zararsız hayvanlar olduklarını görebilirsiniz.
Söylediklerinize katılıyorum. Ne yazık ki ülkemizde yetkililer böylesine güzel kararlar alamıyorlar. Bu yüzden benim bir beklentim yok! Eğer gerekli düzenlemeler sonrası maymun beslemek serbest olursa direk alırım. Çok şirin ve akıllı hayvanlar. Yurtdışında besleyenlerin YouTube üzerinde paylaştıkları videoları izliyorum ve gerçekten şaşırtan şeyler yaptırıyorlar. Bazen böyle gizli şekilde besleyesim geliyor ama yakalanınca elinden alıyorlar.
 

Sibel

Üye
Katılım
24 Nis 2021
Mesajlar
17
Tepkime puanı
5
Puanları
1
Konum
İstanbul
Bence de beslenilmesi yasak olmalı hayvan türlerinden biridir. Doğada yaşaması gereken hayvanları 4 duvar arasında kapatmanın bir anlamı var mı? Doğal besleyeceğim diyenlerin çoğu güzelim hayvanları telef ediyorlar. Bence yetkililer kesinlikle bu tür hayvanların beslenilmesini yasaklamalı, besleyen kişilere ceza kesmelidir.
 
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
36
Çözümler
2
Tepkime puanı
12
Puanları
0
Konum
İstanbul
Evde maymun ve vahşi hayvan türlerini beslemek yasaktır. Yasaklara rağmen besleme yapan kişilere idari işlem yapılmanın yanı sıra para cezası kesilmektedir. Bence yasak olması daha iyi diyebilirim. Sonuçta vahşi yaşam ortamından alıp hayvanı evcilleştirmek bence doğru bir şey değil!
 
Üst