Fotoğraf ile Resim Arasındaki Fark

BETTY

Moderatör
Maalesef ülkemizde halen fotoğraf ile resim arasındaki farkı bulamayan çok fazla insan var. İkisini birbirinden ayırt eden o kadar sayılı az kişi var ki onları bulup tebrik etmeliyiz. Fotoğrafın kalemle çizildiğini gören biri var mı aranızda? Ya da resim çekildiğini?

Bu farkı anlamak gerçekten bu kadar zor olmamalı. Arkadaşınıza fotoğrafımı çek mi dersiniz yoksa fotoğrafımı çiz mi dersiniz? ya da bir tuvale resim mi çizersiniz yoksa resim mi çekersiniz?
Cidden bunları birbirinden ayırt edemeyen insanları anlamakta güçlük çekiyorum.

Fotoğraf; dijital veya anolog bir makine kullanılarak çekilir. Mesela bu bir fotoğraftır;

recep-ivedik-fotograf.jpg

Resim; ressamın çeşitli araçlar kullanarak çizdiği eserin adına denir. Mesela bu bir resimdir;

recep-ivedik-resim-sanati.jpg

Benzer konular

İşte bu durumu anlamayacak kadar eğitimsiz insanlarla aynı havayı soluyoruz. Ülkemizde ne yazık ki eğitim durumu inanılmaz derecede kötü diyebilirim. Genel kültür anlamında birçok kişi eğitimsiz olduğu için maalesef bu durumların yaşanmasını normal karşılıyorum. Çağımızda daha sağını solunu bilmeyen insanlar görüyorum. Umarım bir an önce cehalet görmüş bir topluk görüntüsünden kurtuluruz.

@BETTY arkadaşım bu konuya değinip farkındalık yaratmaya çalıştığın için teşekkür ederiz. Burada yazılanlardan sonra hala resimle fotoğrafı ayırt edemeyen varsa lütfen köyüne geri dönsün. :)

İşte bu durumu anlamayacak kadar eğitimsiz insanlarla aynı havayı soluyoruz. Ülkemizde ne yazık ki eğitim durumu inanılmaz derecede kötü diyebilirim. Genel kültür anlamında birçok kişi eğitimsiz olduğu için maalesef bu durumların yaşanmasını normal karşılıyorum. Çağımızda daha sağını solunu bilmeyen insanlar görüyorum. Umarım bir an önce cehalet görmüş bir topluk görüntüsünden kurtuluruz.

@BETTY arkadaşım bu konuya değinip farkındalık yaratmaya çalıştığın için teşekkür ederiz. Burada yazılanlardan sonra hala resimle fotoğrafı ayırt edemeyen varsa lütfen köyüne geri dönsün. :)
Ne acıdır ki ülkemizde hala resimle fotoğraf arasındaki farkı anlamayanlar var. Bence devletin derhal eğitim öğretim hayatına daha dikkatli yaklaşması gerekiyor. Söylediklerinize harfiyen katılıyorum ve sizi söyledikleriniz konusunda sonuna kadar destekliyorum. İnsanlar artık dijital çağın esiri olmuşlar ama kullandıkları araçların gereçlerin ne olduğunu bilmiyorlar.

Son mesajlar