Gözaltı Morlukları ve Tedavisi

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Adana
Gözaltı Morlukları ve Tedavisi


Yoğun tempoda çalışmak, depresyon, bakımsızlık, yorgunluk gibi nedenlerden dolayı gözaltlarınızda koyu halkalar oluşabilir. Bu çok rahatsız edici bir durumdur. Kişinin olduğundan daha yaşlı ve bakımsız olduğu izlenimi yaratır. Kişi kendine aynada baktığında bile meydana gelen gözaltı morluklar rahatsızlık verebiliyor. Zaman ilerledikçe bir süreden sonra özgüven kaybına bile yol açabilmektedir. Günümüzde gözaltı morluklarına iyi gelecek yöntemler vardır. Bunlar sırasıyla şöyledir;
  • Gözaltlarınıza yapacağınız soğuk kompres uygulaması, koyu halkaların azaltılmasına ve şişkinliğinin giderilmesi yardımcı olacaktır. Bir bezi soğuk su ile ıslatarak 20 dakika boyunca gözaltlarınıza uygulayabilirsiniz.
  • Uykusuzluk bu sorunun en büyük nedenidir. Yeteri kadar uyumak veya yatış şeklinizi düzeltmeniz, bu durumun azalmasını sağlayacaktır. Başınızın altına koyacağınız birkaç yastık, başınızı kaldırmayı sağlayacak ve daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Bol su tüketmek de bu sorun ortadan kaldırabilir.
  • Çay posası, Hindistan cevizi, salatalık, gül suyu, süt gibi evde bulunan malzemelerle gözaltlarınıza masaj yapabilirsiniz. Gözaltı morluklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Doğal yöntemlerin yanı sıra IPL lazer teknolojisine başvurarak gözaltı morluklarından kurtulmanız mümkündür. Gözaltınıza enjekte edilecek kimyasal peeling işlemi sayesinde o bölgenin kaybettiği kalojen artışı sağlanır. Bu sayede gözaltındaki morluktan kurtuluyorsunuz.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri​

Kendinizi kötü hissetmenize ve yorgun görünmenize neden olan gözaltı morluklarının oluşum nedenleri vardır. Günlük hayatta yaşadığınız birçok faktör gözaltındaki morluklara yol açabilmektedir. En yaygın olan nedenleri şunlardır;
  • Yaş faktörü en belirgin nedenidir. Doğal yaşlanma gibi bir süreçte gözaltlarında morlukların ve şişliklerin görünmesi olağan bir durumdur.
  • Uykusuzluk cildinizin yorgun ve soluk görünmesine neden olmaktadır. Fazla uyumak, yetersiz uyku gibi nedenlerle gözaltlarınız şişebilir. Bu şişliklerde gözaltlarında gölgelere yani morlukları neden olmaktadır.
  • Televizyon, bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerde fazla zaman geçirmek, göz yorgunluğuna neden olmaktadır. Yorulan göz çevresi koyu bir görünüm alacaktır.
  • Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak, göz çevresinde kararmaları neden olmaktadır. Kararma sonrası göz çevresinin estetik görüntüsünde bozulmalar gözlenmektedir.
 
Üst