Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?

Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?


Güneş tutulması, en basit tanımıyla ayın, güneş ışınlarının dünyaya gelmesine engel olacak konuma gelmesidir. Güneş ve dünyanın arasına ayın girmesi şeklinde de yorumlanabilir. Yapılan birçok araştırma güneş tutulmasının aslına bakıldığında bir tür gölge olayı olduğunu ortaya koymuştur. Öyle ki ışığın gelmiş olduğu kaynak bir nedenden dolayı engellenmekte ve aydınlatılamayan bölgeler de gölgede kalmaktadır. Güneş tutulması olayında da ay güneş ışınlarının kısa bir süreliğine dünyaya gelmesine engel olması demektir. Ayrıca güneş tutulmasının yılda iki ya da beş kez gerçekleşebilen doğal bir olay olduğunu söylemek de mümkün olacaktır.

Güneş Tutulmasının Etkileri​

Güneş tutulması nedeniyle dünyada bazı önemli etkiler görülür. Tabi ki bu etkiler güneş tutulmasının türüne göre de farklılık göstermektedir. Bu türleri; tam güneş tutulması, halkalı güneş tutulması, hibrit güneş tutulması ve parçalı güneş tutulması olmak üzere 4 ayrı bölüme ayırmak mümkündür. Güneş tutulması meydana geldiğinde ise ortaya çıkacak etkiler şu şekilde olacaktır;
  • Tutulmayla birlikte gündüzü yaşayan ülkelerde belirli bir süre boyunca karanlık meydana gelmektedir.
  • Ayrıca güneş tutulması, ayın evrelerinden biri olan yeni aydan bir gün önce yaşanmaktadır.
  • Güneş tutulmasının yaşandığı günden bir sonraki günün gecesinde aya bakıldığında incecik bir hilal şeklini aldığı görülür.
  • Her güneş tutulması görülmez. Bunun nedeni ise ayın çapının dünyadan çok daha küçük olmasıdır.
Güneş tutulması yılda birkaç kez olabilir. Ancak her tutulma fark edilebilir değildir. Bazı zamanlarda ise güneş tutulmasının bazı ülkelerden net olarak izlenmesi de mümkün olacaktır. Türkiye'nin bazı bölgelerinde güneş tutulmasını net bir şekilde izlemek mümkündür.
 

Benzer konular

Üst