Hamileler Neden Aşerir?

Hamileler Neden Aşerir?


Gebe kadınların %85’i hamilelik süreci boyunca en az bir şeye aşermektedir. Ancak aşermenin neden ortaya çıktığı konusunda bilimsel bir kanıt yoktur. Öyle ki yapılan birçok araştırmaya göre ise günlük hayatta düzenli olarak tüketilen gıdaların eksikliği ya da çeşitli vitamin ve minerallere duyulan gereksinimin artmasına paralel olarak, söz konusu ihtiyacı giderme isteği ortaya çıkar. Buna da hamilelik döneminde aşerme adı verilir. Ayrıca bazı araştırmalar da erken oluşan hamilelik dönemlerinde östrojen, progesteron ve HCG hormonlarının artışına bağlı olarak, beyinde bir yeme istediğinin ortaya çıktığını gösteriyor. Elbette ki bazı kadınlarda aşermenin yanı sıra çeşitli yiyeceklerden tiksinme durumu da söz konusu olabilmektedir. Genel olarak yaşanan tüm bu durumları hormonal değişiklikler olarak da nitelendirmek mümkün olacaktır.

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?​

Çocuk sahibi olmak hemen her insanların hayatında verdiği en önemli kararlardan biri olmaktadır. Verilen karar neticesinde ise anne adaylarının hem fiziki olarak hem de ruhen kendilerini gebeliğe hazır hissetmeleri gerekiyor. Sağlıklı bir gebelik için kadın doğum uzmanlarının bir numaralı önerisi için, anneliğe kadar vermeden önce sağlık kontrolünden geçmek yönünde olacaktır. Bilindiği gibi gebe kadınların hamilelik süreci boyunca en çok hissettiği şeylerden biri de aşermektir. Aşerme belirtileri sağlıklı bir hamilelikte ortalama 7. ve 12. haftalar arasında başlar. Ayrıca bu dönemlerde bulantı ve kusma sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

Sağlıksız Yiyeceklere Aşeren Hamileler Ne Yapmalı?​

Hamilelerin çoğu genelde sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra sağlıksız olan yiyeceklere de aşermektedir. Bu gibi durumlarda uzmanların tavsiyesi aşerilen sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalı onların damak tadını size yaşatacak şeyler tüketilmelidir. Hamilelik süresi boyunca ilk öğün olan kahvaltı kesinlikle yapılmalıdır. Kahvaltısını yapmayan hamilelerde aşerme durumunun daha sık yaşandığı söylenilmektedir. Aşerilen yiyecekler konusunda seçici olunması gerekir.

Sağlıksız Yiyeceklerin Kontrolünü Sağlamanın Yolları Nelerdir?​

  • Gün içerisinde sabah, öğlen ve akşam olmak üzere düzenli şekilde beslenmeniz tavsiye edilir.
  • Beslenmeyi sadece öğünlerle değil ara öğünler tüketerek desteklemeniz gerekir.
  • Açlık hissiyatına kapıldığınızda kesinlikle gıda alışverişine çıkmayın.
  • Özellikle tam buğdaylı ekmekler tüketin. Böylece günün her saatinde size tokluk hissiyatı yaşatacaktır.
Tüm bunların yanı sıra özellikle doğal takviye edici gıdaların kullanımını yapmayı ihmal etmeyiniz. (Meyve vb. şeyler)

Hamilelerin En Çok Aşerip Tükettiği Yiyecekler Nelerdir?​

  • Canı ekşi yiyecek çeken hamilelerin çoğu aşermeye turşuyla başlar.
  • Şekerli yiyeceklerin tüketimi fazlasıyla yapılır.
  • Sağlıklı beslenme taraftarı olan anne adayları genelde egzotik meyvelere aşerir.
  • Sabah kahvaltılarında yumurta, süt ve süt ürünlerine aşerdikleri söylenebilir.
  • Kokusundan dolayı baharat içeren yiyeceklere tercih edilir.
  • Kırmızı et ve beyaz et vazgeçilmez yiyeceklerin başında gelmektedir.
Peki, hamileliğinizde siz hangi yiyeceklere aşerdiniz? Aşererken en sağlıksız istediğiniz yiyecek hangisi oldu? Aşermenin size yaşattığı şeyler neler oldu? Tüm bu sorulara cevaplamada bulunmak ve paylaşılan bu konuda hakkında düşüncelerinizi yazmak isterseniz yorum bölümünü kullanabilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst