Hangi Organların Nakli Yapılır?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Hangi Organların Nakli Yapılır?


Ülkemizde yeteri kadar sağlıklı olan her organın nakli başarıyla gerçekleştirilmektedir. Kalp, böbrek, karaciğer, pankreas, akciğer gibi organlar ve bu organların yanı sıra önemli parçaları da nakil yapılmaktadır. Bunlara örnek olarak kalp kapağı, gözdeki şeffaf tabaka olan kornea tabakası, kemik iliği dokuları da başarılı bir şekilde nakil edilmektedir. Ülkemizde en çok hangi organların nakil yapıldığı ise merak edilen bir konudur. Yapılan araştırmalara göre en çok nakil yapılan organlar listesinin başında böbrek gelmektedir. Ardından ise karaciğer, kalp, pankreas ve ince bağırsak nakilleri gerçekleştirilmektedir. Karaciğerin kendi kendini yenileme özelliği sayesinde en çok nakil edilen organlar listesinde 2. sıradadır. Böbreğin 1. sırada olmasının sebebi ise 2 tane olmasıdır. En çok nakil yapılan 2 organın bunlar olması, aynı zamanda en çok hasta grubunun da bu grupta olduğunun kanıtıdır.

Böbrek Nakli​

Böbreğin vücutta görevini yapmayışı, her geçen dün hastanın sağlığını riske atması durumuna karşılık böbrek nakli uygun görülür. Hastalığa yakalanan kişinin en kısa sürede organ nakli merkezine başvurusu yapılır. Hastaya randevu verilir ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra organ nakline uygunluğu sonucuna varılır. Eğer böbrek bağışlayacak kişi hasta yakınıysa verecek kişinin fiziksel durumu ve engel olacak tüm durumlar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır. Yapılan değerlendirmeler sonucu nakile engel bir durum yoksa en erken tarihte böbreğin nakli gerçekleşir. Böbreği bağışlamak isteyen kişilerde kanser riski, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı ve aşırı kilo durumu varsa nakile engeldir.

Kalp Nakli​

Ülkemizde kalp ve damar hastalıkları hastanesinde nakil işlemleri yapılmaktadır. Şartlara göre 55 yaş üstü kişilerin kalp nakline uygun olmadığı söylenmektedir. Hastaya uygun bağışlayıcı bulunduktan sonra nakil operasyonu yapılır. Operasyondan önce vericinin kalp sağlığının iyi olması, alıcı hastanın göğüs boşluğuna uyum sağlaması ve alıcı kişiyle verici kişinin beden dokuları uyuşması gerekir. Aksi takdirde nakil işlemi yapılmaz.

Akciğer Nakli​

Ülkemizde başarıyla sonuçlanan akciğer nakli ilk olarak 2009 yılında yapılmıştır. Geri dönüşüme uygun olmayan akciğere sahip kişilere bu nakil işlemi uygun görülür. Akciğerini verecek kişinin canlı ya da kadavra olması sorun teşkil etmez. Akciğerini verecek kişiyle alıcı işinin kan grubu uymalıdır. Türkiye'de bu naklin gerçekleşmesi içinde nakil merkezlerine başvuru şartı vardır.

Karaciğer Nakli​

Karaciğer naklinden önce verici kişiden parça alınarak laboratuvar ortamında gerekli testler yapılır. Uyumluluk durumu söz konusuysa en erken tarihte nakil işlemi gerçekleştirilmektedir. Eğer operasyondan önce kişilerin kan bağı yoksa araştırmalar uzun sürebilir. Operasyonun yapılması için 4. dereceye kadar akraba olma şartı vardır. Şartların tamamlanması durumunda gereken operasyon için ilk adımlar atılmaya başlanır.

Pankreas Nakli​

Şeker hastası olan kişilerinin vücudu zarar görmesin diye yapılan naklin adına denilir. İşlevini yitirmiş pankreasın yerine insülin salgılaması yapan pankreas nakledilir. Nakilin gerçekleşmesi için kişinin 18-65 yaş arasında olması şarttır. Nakile engel bir durumun oluşmaması için kan grubunun ve doku uyumunun olması gerekir.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Organ bağışının yapılması için aranan 2 tane genel ve önemli özellik vardır. Bunlardan birincisi 18 yaşının üzerinde olmak ve ikincisi ise akli dengesinin yerinde olması koşulu. Bu genel koşulları sağlayan herkes organ nakli işleminde rol oynayabilir. Eğer ölüm sonrasında organlarınızın bağışlanması vasiyetinde bulunduysanız, öldüğünüz zaman hangi organlarınızın bağışlanabilir olduğuna bakılır. Bu testlerden sonra sağlıklı olan organlar bağışlanır ve siz de o şekilde gömülürsünüz. Ama bitkisel hayatta olan birinden organ bağışı alınamaz.
 
Katılım
13 May 2021
Mesajlar
16
Çözümler
1
Tepkime puanı
4
Puanları
1
Konum
Antalya
Organ nakli için gerekli yerlere başvuru yapılmadan önce nakil olacak hastaların bilgi sahibi olması gerekir. Bilgilendirme uzman kişiler tarafından hastaya aktarılmalıdır. Yapılan kaynak araştırmaları organ nakli için gerekli verileri içermeyebilir. Bu yüzden konuya ilişkin olduğunu düşündüğüm bir videoyu yorum devamında sizlerle paylaşmak istiyorum. Böylelikle organ nakli hakkında merak edilen sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

 

Beril K

Üye
Katılım
11 Kas 2021
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İzmir
Allah kimseyi organ bağışlayacak yada organ nakli olacak duruma düşürmesin. Benim akrabam böbrek nakli beklerken hayata gözlerini yummuştu. Teknoloji ilerledikçe her şey mümkün hale geliyor ama tıp konusunda biraz geriden geldiğimiz için bazı değerlerimizi kaybetmek zorunda kalıyoruz. :(
 
Üst