İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

BETTY

Moderatör
İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

İlişkileri alt üst eden ve ilişkiyi bitiren en önemli konu güven eksikliğidir. Güven eksikliğinin kaynağında geçmişte yaşanılan, özellikle çocukluk yıllarından kalma sorunlar yer almaktadır. Ailesinden yeteri kadar sevgi görmemiş, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan çocuklarda güven eksikliği oluşmakta ve bir yere ait olamama duygusu var olmaktadır. Bu nedenle kişi ilişkide sürekli olarak bir güven eksikliği yaşamaktadır. İlişkide güven sorununu aşmanın yollarını aramalısınız. Hem kendinizi hem de partnerinizi üzmemek için bu yolları denemelisiniz.
  • “Onun yerinde ben olsaydım” kelimesini sık sık kullanarak empati kurmalısınız.
  • Ne yaşarsanız yaşayın daima ilişkide şeffaf olmalısınız.
  • İlişkiniz içinde kesinlikle pembe yalanlara bile yer vermeyin.
  • Güven sarsacak olayların içinde bulunmamaya özen gösterin.
  • İlişkinizde iletişime önem vermeli ve sorununuzu paylaşarak, beraber çözüm aramalısınız.
  • Birbirinizin cevaplarına önem vermeli, her zaman “evet” demeyi değil, “hayır” demeyi de bir cevap olarak benimsemelisiniz.
  • Karakterinizi güçlendirmelisiniz.

İlişkide Kaybolan Güveni Geri Kazanma Yolları​

Güven kelimesi o kadar derindir ki kazanması belki yıllarınızı alabilir ama kaybetmek saniyeler içinde olacaktır. Güven duygusunu kaybeden bir ilişki asla eskisi gibi olmayacaktır. Ama onarmanın, sabırla gerçekleşmesini beklemek ilişkiyi kurtarabilir. Onca geçen zamanı kurtarmak ve yıkılmaya yüz tutmuş ilişkileri kurtarmak için aslında yapılması gereken şeyler basittir. Yıkılan güveni tekrar kazanmak için;
  • Çok uzun bir yolunuz olduğunu kabullenmelisiniz. Sevdiğiniz kişiden asla vazgeçmemeli ve çok sabırlı olmalısınız.
  • Kendinize açıklarken çok iyi düşünmeli ve samimi olmalısınız.
  • Gerçekten pişmansanız içten gelen bir özür dilemelisiniz.
  • Ondan asla sır saklamayın. Eğer ikinci bir hata yaparsanız sonunda üzülen siz olursunuz.
  • Sevginizi gösterin. Tüm hataları, tüm sorunları, tüm acıları ancak severek aşabilirsiniz. Ellerini tutarak tekrar “bana güven” demelisiniz.
  • Karşınızdakini aldatan affedildiğinde tekrar aldatır düşüncesine sokmayın.
Günümüzde artık düzenli ilişki sahibi olmak o kadar da kolay olmuyor. Bu yüzden siz siz olun sakın ilişki yaşadığınız kişiye karşı karakterinizden ödün vermeden yaklaşın. Göreceksiniz her şey hayal ettiğinizden daha güzel olacaktır.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünü kullanarak paylaşabilirsiniz.

İlişkilerdeki güven sorunlarının boy göstermesin sebebi tamamen dijital çağda olmamızdır. Herkes artık sevdiği insanları (lafım meclisten dışarı) sosyal medya hesapları üzerinden aldatıyor. Hayal kırıklığı olacak ilişkilerden gerçekten nefret ediyorum. Her ilişkide olduğu gibi her zaman daha çok seven taraf vardır ve o taraf her zaman aldatılır sonucunda kaybeden taraf olur.

İlişkilerin güven problemi yaşamaması için kesinlikle taraflar dijital çağın nimetlerinden faydalanmaması gerekiyor. Instagram hesapları bile ortak olmalı ki güvensizlik sorunu yaşanmasın. Ben 2 yıldır düzenli bir ilişki yaşıyorum ve kesinlikle sosyal medya hesaplarını ayrı kullanmıyoruz. Mesele ona güvenmemem değil, onu baştan çıkaracak şeytanlara karşı önlem alıyorum. :)