İngiltere Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İngiltere Vatandaşlığı Nasıl Alınır?


İngiltere dünya vatandaşlarının yaşamak için en çok tercih ettiği ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu ülkede hem çalışmak hem de yaşamak içinse İngiltere vatandaşlığı almak gerekecektir. İngiliz vatandaşlığı da aynı şekilde diğer ülke vatandaşlıklarında olduğu gibi 2 farklı şekilde alınabilmektedir. Bunlar; doğumla gelen vatandaşlık hakkı ve sonradan kazanılan vatandaşlık hakkı şeklindedir.

İngiltere Vatandaşlık Şartları​

  • Yabancı ülkelere yapacak kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekir.
  • Türkiye'de bulunduğu süre boyunca sabıkasının bulunmaması şarttır.
  • Uzun yıllar boyunca İngiltere'de ikamet etmelidir.
  • Vatandaşlığı almak için en zorlu süreç “Life in the UK” sınavını geçmeli.
  • İngiltere ülkesinde en az 5 yıl yaşamalı.
  • Vatandaşı olmak istediğiniz ülkeden 90 gün boyunca başka bir ülkeye çıkılmaması da şartlar arasında bulunmaktadır.
  • Vatandaşlığını almak istediğiniz İngiltere'de oturma izniniz olmalıdır.
Şartlara uygun olan kişiler yetkililer tarafından araştırılıp geri bildirimle onaylanıp onaylanmadığı söylenmektedir. İngiltere'de oturum izninin nasıl alınacağı konusunda internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

İngiltere vatandaşı olmanın en etkili iki yolunu sizlerle sırasıyla şöyle paylaşabiliriz;

Doğumla İngiltere Vatandaşı Olmak​

İngiltere vatandaşı olmanın en önemli şartlarından biri de doğum kriterinin karşılanmasıdır. Öyle ki 1983 yılına dek İngiltere’de doğmuş olan herkesin doğrudan ülke vatandaşı olmak hakkı vardır. Aynı zamanda İngiliz vatandaşı olanların da erkek kişilerin İngiltere dışındaki ülke topraklarında dünyaya gelmiş olan erkek çocuklarına da vatandaşlık hakkı sağlanmaktadır. Fakat söz konusu durumun yaygınlaşmasıyla birlikte olanaklar ortadan kaldırıldı. İngiltere hükümeti yaygınlaşan vatandaşlık durumunu engellemek adına yeni bir yasa çıkarmıştır. Çıkan yasaya göre ise; İngiltere’de doğan çocukların vatandaş sayılabilmesi için mutlaka ebeveynlerinden herhangi birinin İngiliz vatandaşı olma şartı getirilmiştir.

Sonradan İngiltere Vatandaşı Olmak​

Sonradan İngiliz vatandaşı olan kişilerin, belirli koşulları yerine getirmesi şarttır. Vatandaşlık işlemleri için birbirinden farklı türleri bulunur. Kişiler vatandaşlık hakkını; Çalışma Vizesi, Ankara Antlaşması ya da Aile Birleşimi gibi konular üzerinden elde edebilmektedirler. Buna ek olarak tüm türlerin ortak özelliği de ülkede en az 5 yıl boyunca yaşıyor olmaktır. Aynı zamanda 450 günden daha uzun süre boyunca ülkeyi terk etmemiş olmak şarttır.
 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Konum
İstanbul
Yukarıda yazılanların vatandaşlık almak isteyen kişiler üzerinde etkili olacağını düşünüyorum. Yazdıklarınıza ek olarak da aşağıdaki videoyu paylaşmak istiyorum.


Paylaştığım videonun tamamını izleyerek sayfada eksik kalan bazı bilgiler hakkında daha fazla bilgiler toplayabilirsiniz. Uzman kişinin yorumları vatandaşlığın ne gibi şartlar gerektirdiğini detaylandırarak anlattığını söyleyebilirim.
 
Üst