Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

instagram-hesabim-calindi-nasil-geri-alabilirim.jpg

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve videolar paylaştığı popüler ve sevilen bir sosyal medya ağıdır. Yakın zamanda Facebook tarafından satın alınan ağın, güvenlik uygulamalarında da çok önemli değişiklikler olmuştur. Bunlardan biri de iki faktörlü kimlik doğrulamadır. İki faktörlü kimlik doğrulama aktif edildiğinde ikinci kişilerin hesaba erişmesi imkânsız hale gelecektir. Ancak çift faktörlü kimlik doğrulamanın kapalı olması durumunda ise hesabın kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi de muhtemel bir durumdur. Instagram hesabının çalınması durumunda, hesabı geri almak içinse şu adımların izlenmesi gerekiyor;

1- Yöntem​

Çalınan Instagram hesabının geri alınmasında kullanılan ilk ve en geçerli yöntem şifremi unuttum seçeneğini kullanmak olacaktır. Bu seçeneğe tıklandıktan sonra e posta ya da telefon numarasından herhangi biri seçilmelidir. Çünkü iyeni bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir. Şifre bağlantısının gelmesi durumunda hemen şifrenizi değiştirin ve kayıtlı e posta ve kayıtlı cep telefonunun kontrolünü sağlayarak hesabınızı güvene alın.

2- Yöntem​

Instagram hesaplarının çalınması durumunda e posta adresleri çok önemli olacaktır. Öyle ki hesaba anormal bir giriş söz konusu olduğunda doğrudan hesapta değişiklik yapıldığında dair bir bildirim gönderilir. Zaten hesabı çalan kötü amaçlı kişiler ilk iş olarak cep telefonu ve e posta adresini değiştirecektir. Bu nedenle e posta adresleri sık sık takip edilmelidir. Hesabın çalınması durumunda ise kullanıcı adı değiştirildi şeklinde gelen e postaya girilmeli ve “kullanıcı adını değiştiren sen değilsen, hesabını güvene al ya da değişikliği geri al” linklerine tıklanmalıdır.

3- Yöntem​

Eğer her iki yöntem de sizleri sonucu ulaştırmadıysa son olarak form gönderme alternatifini kullanmalısınız. Burada ilgili kişilerden destek alarak hesabınızı kurtarma şansınız olabilir. Instagram form gönderme için giriş sayfasından yardım al seçeneğine tıklanmalıdır. Instagram'ın yardım sayfasına ulaşarak gerekli adımları takip edip yetkili kişilerden destek alabilirsiniz. Genelde geri dönüşü 2 ila 15 gün içerisinde yapmaktalar. Gecikme durumunda tekrardan destek talebi oluşturabilirsiniz.

Uyarı: Genelde Instagram hesabını çaldıran kişiler piyasada hesabı ben geri alırım diyen dolandırıcılarla karşılaşabilmekteler. Kesinlikle söz konusu bu kişilere itibar etmeyin ve para gönderimi yapmayın.