Kadınlar İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
36
Çözümler
2
Tepkime puanı
12
Puanları
0
Konum
İstanbul
Bir iş görüşmesine giderken nasıl giyinmeniz gerektiğini bilirseniz diğer adaylardan birkaç adım önde olursunuz. Hatta doğru kıyafet seçiminizin doğruluğu sayesinde o işe girebilirsiniz. İş görüşmelerinde ilk izlenim olarak kabul edilen ve değerlendirme sürecinde etkisi olan kıyafetleriniz başvurduğunuz işin ciddiyetine, çalışma ortamına uygun olmalıdır. Aynı zamanda kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olması gerekmektedir. Ütüsüz veya kirli bir kıyafetle iş görüşmesine katıldığınızda olumlu bir sonuç beklememek gerekir. Özellikle kadınlar iş görüşmesine gitmeden önce o kıyafeti ve o kıyafetle beraber kullanacağı takıları bir kez denemelidir. Eğer takılar çok abartı duruyorsa bunu kullanmamalıdır. İş görüşmesinde temiz, sade ve şık olmak en önemli kuraldır.

Kadınlar İş Görüşmesinde Hangi Kombinleri Tercih Etmelidir?​

Kadınların iş görüşmesinde daha resmi kıyafetler giymeleri önerilmektedir. Özellikle pantolon ve ceket kombinleriyle yapılan görüşmeler, iş verenlerde daha olumlu bir izlenim bırakmaktadır. Renk olarak da fazla renk içeren, rengarenk kıyafetler yerine siyah ya da lacivert gibi koyu renklerin seçilmesinin daha etkili olduğu bilinmektedir. Ayakkabı tercihinin çok önemli bir etkisi bulunmaktadır. Kadınların iş görüşmesi sırasında burnu kapalı bir ayakkabı seçmesi gerekmektedir ve ayakkabı renginin de kıyafetle uyumlu olması sağlanmalıdır. Ayrıca topuk boyu da önemlidir. Fazla yüksek topuklu ayakkabılar da görüntünüzü bozacağından iş görüşmesi sırasında olumlu bir etki bırakmamanıza neden olacaktır.

Yukarıda anlatılanların yanı sıra konuyla ilişkili olan videoyu yazı devamında izleyebilirsiniz. İnsan Kaynakları Müdürü olan Elif Barutçu Karan, YouTube'da bir videosunda kadınların iş görüşmesine giderken nasıl giyinmesi gerektiği konusunda bilgiler paylaşıyor.

 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
37
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
8
Kadınlar iş görüşmesi yapacakları gün beyaz gömlek ve siyah pantolon giymeleri doğru olur. Kurumsal bir giyim kültürüyle İnsan Kaynaklarının karşısına çıkmak en doğru tercih olmakla birlikte karşınızdakine güven duygusunu verir. Bazıları markanın kültürüne göre giyinse de iş görüşmeleri bence klasik kıyafetlerle yapılmalıdır.
 
Üst