Kadınlar Neden Orgazm Olamıyor?

İlayda

Üye
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
2
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Kadınlar Neden Orgazm Olamıyor?


Kadınların orgazm olamama sorunu tıptaki ismiyle cinsel uyarılma bozukluğu olarak nitelendiriliyor. Cinsel uyarılma bozukluğunun birçok nedeni vardır. Bu belirtiler; cinsel isteksizlik, cinsel beraberliklerden haz alamama, cinsellik esnasına ağrı, orgazma olamama, cinsellik başladığında meme uçlarının dikleşmiyor olması ve vajinada kuruluk hissi şeklinde kendisini gösterir. Özellikle de cinsellikten nedensiz bir şekilde uzaklaşmış kadınların mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Fakat cinsel uyarılma bozukluğu ile cinsel istek bozukluğu da birbiriyle karıştırılmamalıdır. Çünkü cinsel istek bozukluğu cinselliğe başlamakla alakalı iken, cinsel uyarılma bozukluğu da kadın vücudunun cinselliğe hazırlanamıyor olmasıyla alakalıdır. Ağrılı cinsellik sorunu da her zaman cinsel uyarılma bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Çeşitli enfeksiyon sorunları, kistler, geçirilmiş ameliyatlar, menopoz, hormonal sorunlar ve de idrar yolu iltihaplanması gibi hastalıklar da ağrılı cinselliğin neden olabilecektir.

Orgazm bozukluğu olan kadınlarda cinsellik uyarısı olsa da vajina, rahim ve kasık bölgesinde ritmik kasılmalar olmaz. Yani cinsellik esnasında alınan haz duygusu tamamen yok olur. Kadınların orgazmının düşük haz düzeyinde olması da yine orgazm bozukluğuna işaret etmektedir. Böyle durumlarda ilerleyen süreçte kadınlar cinsellikten hiç haz alamayacak hale gelirler. Cinsel uyarılma bozukluğu kimi zaman fiziksel faktörlere bağlı olabildiği gibi kimi zaman da psikolojik faktörlere bağlı olarak meydana gelir. Ayrıca bazı ilaçların kullanımı da cinsel uyarılma bozukluğuna neden olabilecektir. Ancak büyük oranda bu sorunun nedeni psikolojiktir. Orgazm bozukluğu sorununun üstesinden gelebilmek içinse psikolojik destek alınması şarttır.

Orgazmın Faydaları Nelerdir?​

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre orgazm olmanın hem kadınlar hem de erkekler için faydası düşünüldüğünden fazladır. Orgazmın insan üzerindeki faydaları şu şekilde sıralanabilir;
  • Vücudu rahatlatarak kişinin kendisini ruhsal olarak iyi hissetmesine yardımcı olur.
  • Uyku düzenini sağlayarak daha pozitif olmasını sağlar.
  • Bazı hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle kalp hastalıklarına karşı koruduğu söylenmektedir.
  • Ciltte meydana gelen kusurları ortadan kaldırıp kişinin özgüven duygularını kabartır.
  • Seratonin hormonunun salgılanmasına neden olduğu için mutluluğun doruklarına çıkarır.
Orgazm olamama durumu evliliğinize ya da cinsel hayatınıza engelse bunun tedavisi için geç kalmayın. Bazı isteksizlikler kadının varoluş duygusunu köreltir ve cinselliğe bakış açısını değiştirebilir. Genelde bu gibi durumlarda gidilmesi gereken bölümler;
  • Kadın Doğum Uzmanı
  • Ürolog
  • Psikiyatrist
  • Psikolog
Uzman kişiler dert haline getirdiğiniz bu sorunu dinleyerek gizlilik durumu altında sizi çözüme kavuşturmaya çalışacaktır. Cinsellik ile alakalı sorunların en mahrem konular olduğunu unutmamak gerekir. Konuya ilişkin olduğunu düşündüğümüz videoyu izleyerek uzman kişiden orgazm olamama nedenlerini sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz.

Orgazm Olamama Nedenleri Nelerdir?​

Paylaşımı yapılan bu konu hakkında sorularınızı ve düşüncelerinizi alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanarak diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst