Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu Nedir?

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu tıp dilindeki ismiyle Üriner İnkontinans olarak bilinir. Özellikle de son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir sağlık problemi olan idrar kaçırmanın şiddeti de bazı durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Mesela öksürme, gülme ya da karın içi basınç artışı durumlarında damla damla idrar kaçırılırken, aniden gelen idrar yapma isteğine bağlı olarak tuvalete yetişememe durumunun ortaya çıkması da muhtemel bir durumdur. Bazı durumlarda ise her iki idrar kaçırma tipinden de mustarip olmak mümkündür. Eğer idrar kaçırma sorunu, kadınların günlük hayatlarını ve de yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa mutlaka uzman bir hekimden yardım alınması gerekecektir. Öyle ki hastaların büyük bir kısmında, bazı yaşam değişiklikleri ve de basit medikal tedaviler sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olurken, bazılarında da olmaz. Bu nedenle uzman hekimlerin kontrolünden geçilerek, tedavi alternatiflerinin öğrenilmesi şarttır.

İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Tanısı Nasıl Konulur?​

İdrar kaçırma şikayetiyle başvuru yapan hastalarda ilk aşamada detaylı bir hastalık öyküsü araştırılmaktadır. Mesela; kaç doğum yapıldığı, sigara kullanımı, kilo durumu, kronik hastalıklar ve de ağır işlerde çalışıp çalışmadığı mutlaka öğrenilmektedir. Çünkü idrar kaçırma sorunu genel olarak karın içi basıncının artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Karın içi basıncın artmasına neden olan tüm faktörler belirlendikten sonra, söz konusu faktörlerin ortadan kaldırılması için tedavi alternatiflerine başvurulur.

Geçici İdrar Kaçırma Neden Olur?​

Günlük hayatta tüketilen belli başlı içeceklerin de geçici idrar kaçırma sorununa yol açıldığı bilinmelidir. İdrarı kaçırmada en etkili olan şeyler sırasıyla şöyledir;
  • Alkol tüketimi
  • Kahve tarzı kafein içeren içecekler
  • Aşırı şeker tüketimi
  • Vücudun alması gerekenden fazla C vitamini almak
  • Doğal olmayan tatlandırıcılar
  • Kola vb. gazlı içeceklerin tüketimini yapmak.
Kadınların idrar kaçırmasına neden olan belli başlıca yiyecek ve içecekleri sizlerle paylaştık. Yazı devamında tedavi yönteminin nasıl uygulandığı konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz...

İdrar Kaçırma Tedavisi​

İdrar kaçırma tedavisi cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemlerle yapılabilmektedir. Ameliyatsız yöntemlerde kadınlardaki pelvik tabanın güçlendirilmesini sağlayacak işlemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler genel olarak; elektromanyetik sandalyeler, vajinal toplar ve vajinal lazer şeklindedir. Uygulanması muhtemel olan cerrahi uygulamalar arasında ise; Trans Obturator Tape Ameliyatı ve Kapalı Laparoskopik Cerrahi yöntemlerdir.

Bende 3 yıl önce bu hastalığı yaşayıp atlatan biri olarak diyorum "Allah düşmanımın başına bile vermesin" gerçekten çok zor bir durum. Ansızın sizi nerede yakalayacağı belli olmuyor. Toplum içine çıkmaktan çekinir oluyorsunuz. Doktorun reçetede yazdığı ilaçları düzenli kullanarak bu hastalıktan kurtulmuştum. Bunun doğal çaresi falan yok! Gidip doktor kontrolüne gireceksiniz. Doktorum bana çok gazlı içecek tükettiğim için idrar kaçırdığımı söylemişti. Kontrollerden sonra bir daha ağzıma soda dışında gazlı içecek sürmedim. Sodayı da çok nadir içtiğim için sorun teşkil etmiyor.