Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı


Karın germe ameliyatı, tıptaki ismiyle abdominoplasti olarak bilinmektedir. Son derece etkili bir yöntem olan karın germe ameliyatı; hamilelik döneminin ardından karın bölgesindeki kasların ve derinin deforme olması durumunda ya da sarkmış göbeğin daha estetik görünmesini sağlamak için uygulanan bir yöntemdir. Öyle ki hamilelik döneminde kadınlar bazen alması gerekenden daha fazla kilo alırlar. Ayrıca ikiden daha fazla doğum yapan kadınların karın bölgelerindeki deformasyon seviyesi de son derece yüksektir. Tüm bu faktörler, karın duvarında bulunan bağ dokunun gevşemesin, karın duvarının öne doğru çıkmasına ve de karında şişkin görünümün yanı sıra bolluk ve çatlakların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da kadınların kendilerini estetik açısından daha iyi hissetmeleri için karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?​

Karın germe ameliyatları mutlaka alanında deneyimli uzman estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Abdominoplasti için uygulanan teknik genellikle derinin alınacağı bölgenin ya da diğer hususlar için detaylı muayene işe başlar. Mesela radyolojik görüntüler istenir ve bu görüntüler ışığında da karın germe ameliyatına karar verilir. Daha sonra ise sezaryen izi olarak isimlendirilen bölgelerden yanlara doğru bir çizgi çizilir ve bu çizgi üzerinden göbek deliğine kadar olan kısımdaki sarkık ve çatlamış deri alınır. Göbek deliğinin yukarısında yer alan deri ise aşağı doğru gerdirilir. Akabinde fazla yağlar alınır. Son olarak açılan kesiler cerrahi yöntemlerle dikilerek, operasyon bitirilir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?​

Karın germe ameliyatının süresi kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Tam karın germe ameliyatları ortalama 3 ile 3,5 saat alırken, karın bölgesinin genişliğine bağlı olarak ameliyat süresinin 4 saate kadar çıkması da muhtemel bir durumdur. Total karın germe ameliyatları ise ortalama 1 ile 1,5 saat arasında sürer. Tabi ki karın bölgesindeki deri fazlalığının miktarı, yağ alımı, karın bölgesinin alanı, hangi dikiş tekniğinin uygulanacağı ve karın kaslarının durumu karın germe ameliyatlarının süresine etki eden faktörlerden olacaktır. Yapılan işlemlerin tümü genel anestezi altında yapılırken, uygun koşullara ve donanıma sahip hastanelerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Ödem Ne Zaman Geçer?

Gerçekleşen ameliyat sonrasında karın bölgesi etrafında kızarıklıklar ve ödem oluşumu meydana gelmektedir. Gözle görülür şekilde meydana gelen kızarıklık ve ödem görüntüsü kişinin kullandığı ilaçların etkisine göre hızlı şekilde iyileşme gösterebilmektedir. Bazı kişilerde ameliyattan sonra ödemler sancılanmalara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda operasyonu gerçekleştiren doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
 
Üst