Kırmızı Pelerin Çayı Kullananlar

Yeliz

Üye
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
31
Çözümler
1
Tepkime puanı
7
Puanları
1
Konum
Mersin
kirmizi-pelerin-cayi.jpg


Kırmızı Pelerin çayı bir diğer ismi ile de Da Hong Pao olarak bilinmektedir. Hem çok kaliteli hem de oldukça sağlıklı ve lezzetli olan çay, Çin başta olmak üzere birçok ülkede üst düzey devlet yetkilileri tarafından yabancı konuklara ikram edilen bir üründür. Da Hong Pao, Çin’in Fujian eyaletindeki dağlık bölgelerde yetişen bir tür kaya ağacıdır. Ayrıca Wuyishan ismi de verilen bölgede dünyanın en iyi çayları yetiştirilmektedir. Tipik olarak siyah oolong çayı türleri arasında yer alan kırmızı pelerin çayı, oksitlenerek ya da fermente edilerek hazırlanmaktadır. Ana maddesi sıkıcı sarılmış uzun bükümlü sürgünler olup, lezzeti de yağmur sularının dağlardan koparak sürüklemiş olduğu minerallerden gelmektedir.

Kırmızı Pelerin Çayı Faydaları​

Kırmızı Pelerin çayı özel bir çay olarak bilinir ve düzenli kullanımı insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Öyle ki ürünün geçmişi incelendiğinde faydaları ve şifalarıyla çeşitli rivayetlere de konu olmayı başardığı görülür. Peki kırmızı pelerin çayının faydaları nelerdir? İşte detaylar…
  • Sindirim sistemini geliştirerek, daha sağlıklı çalışmasına destek olur.
  • Metabolizmanın hızlanmasına destek verir. Düzenli tüketildiğinde aşırı kiloların verilmesine de destek sağlamaktadır.
  • Ürünü sağlıklı yiyeceklerle tüketmek karın yağlarından ve vücutta yer alan diğer atık maddelerden kurtulmaya destek vermektedir.
  • İçeriğindeki kafein, düzenli egzersiz yapabilmek için yeteri kadar enerji artışına destek vermektedir.
  • Kalp sağlığının korunmasına destek vermektedir.
  • Zihinsel anlamda uyanıklık sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.
  • Daha sağlıklı bir cilt için destek sunmaktadır.
Kırmızı Pelerin çayının içeriğindeki kafein düzeyi, bitkinin hasadı ve büyüme koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle ürünü satın alırken tomurcuklardan mı yoksa daha yaşlı yapraklardan mı üretildiğine dikkat edilmesi şarttır.

Kırmızı Pelerin Çayı Nasıl Hazırlanır?​

Kırmızı Pelerin çayı günde 2 kez olmak kaydıyla yemeklerden önce içilmesi tavsiye edilmesi gerekmektedir. Yixing kilinden yapılmış olan küçük bir çaydanlıkta ve Çin kültürünün de parçası olan Gaiwan isimli tekne şeklindeki kapta demlenmesi önerilmektedir. Söz konusu kaplara sahip olunmaması durumunda ise daha küçük bir kapta demlenmesi önerilir. Bir fincan çay demlemek için ortalama 250 ml su yeterli olacaktır. Demleme süresi 1 ile 2 dakika arasında olacaktır.
 
Üst