Kolda Sivilce Gibi Şişlik

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Konum
İstanbul
Kolda Sivilce Gibi Şişlik


Koldaki derinin altında kimi zaman bir şişlik hissedebilir. Bu şişlik bir sivilce boyunda veya şeklinde olabilir. Bu çoğu zaman korkutucu gelse de aslında oldukça normal bir durumdur. Nadir durumlar haricinde bu şişlikler herhangi bir olumsuz etki yapmamaktadır. Bu şişliğin oluşmasında genellikle herkeste aynı sebepler vardır ve bu şişlikler hiçbir sorun olmadan tedavi edilebilir. Bileklerde ve kollarda sık görünen bu şişliklere genellikle kist adı verilir. Kistler genellikle tıkanmış bir yağ bezi nedeniyle oluşur. Cilt yüzeyine de oldukça yakın oldukları için dokunduğunuzda bir kabarcık varmış gibi hissettirir. Meydana gelen bu tarz kistlerin içerisinde derinin üzerinde bulunan ölü hücreler ve yağ atıkları bulunmaktadır. Tıpkı bir sivilce gibidir. Aynı zamanda stres altında da oluşabilir. Rahatsız edici bu görüntüden kurtulmak için dermatolog kontrolüne gidebilirsiniz.

Koldaki Sivilce Gibi Şişlikler Neden Olur?​

  • Stresten kaynaklı durumlar
  • Sinekler vb. böceklerin ısırması
  • Vücudun dokuda kan toplaması
  • Deri yoluyla bulaşan hastlıklar
  • Ergenlik döneminin içinde olmak
  • Kurdeşen ve egzama sorunu
  • Derideki sedef hastalığının sivilce görünümlü şişliklere yol açtığı söylenebilir.

Koldaki Sivilce Gibi Şişlikler İçin Doktora Gidilmeli Midir?​

Genellikle bu şişkinlikler önemsizdir ve bir kanser kisti değillerdir. Ama kist oluştuktan sonra büyüme devam ediyorsa ve yanında ağrı da oluşturuyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ama yine de her ne olursa olsun şişliğin büyüklüğü ufak bir seviyede de olsa ilk çıktığı zaman bir uzmana göstermekte fayda vardır. Eğer kist, cildinizce zarar vermeyecek cinsten bir şey ise zaten doktorunuz ona göre de bir tedaviye başlayacaktır. Ama zararlı bir şişlik ise, erken tanı ve tedavi sayesinde daha ciddi bir durum olmadan bu şişlikten kurtulmuş olursunuz. Vücutta çıkan bazı şişlikler hafife alınmamalıdır. Günümüzde birçok kişi kist tarzı meydana gelen şişlikleri hafife aldığı için ilerleyen dönemlerde beklenmedik hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Kesin sonuca ve çözüme ulaşmak için biyopsi yapılması uygun görülmektedir.
 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
15
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Psikolojik sorundan da meydana gelen bir durum olduğunu bilmelisiniz. Genelde kolda meydana gelen şişliği patlatmak isterseniz kalıcı lekelere yol açabilir. Bu yüzden doktor kontrolüne gitmenizi ve tedaviye başlamanızı tavsiye ederim.
 

Ayşegül

Üye
Katılım
8 Şub 2022
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İstanbul
Kolunuzda çıkan sivilcelerle oynamanız durumunda uzun süre geçmeyecek lekelenmeler meydana geliyor. Aklı olan kesinlikle doktor kontrolüne gitmeli, kolda beliren sivilce tarzı şişlikleri sıkmamalıdır.
 
Üst