Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Vatandaşlığı Nasıl Alınır?


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olma koşullarını düzenleyen kanun bilindiği gibi 1993 yılında kabul edilmiştir. İlgili kanunun açıklayıcılık yönü son derece iyi olmasına karşın, vatandaşlık hakkı almak isteyen kişilerin kafalarında bazı soru işaretleri bulunuyor. Elbette ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı almak için birçok yöntem mevcut. Söz konusu yöntemlerden herhangi birini uygulayarak, sınırsız vatandaşlık hakkı almak mümkün olacaktır. Bdiraşvurulacak başlıca yöntemler sırasıyla şöyledir;

Kıbrıs Kökenli Anne ve Baba​

Bilindiği gibi Kıbrıs kökenli anne ya da babadan doğan her çocuk, Kıbrıs vatandaşı olarak kabul edilir. Ancak çocuk kendi isteği ile 18 yaşına geldiğinde vatandaşlıktan çıkma hakkına da sahiptir. Söz konusu yöntemler vatandaşlık alabilmek içinse, doğum esnasında ebeveynlerin Kıbrıs vatandaşı olması gerekir. Bunun için, doğum belgesi, ebeveynlerin evlilik cüzdanı, ebeveynlerin pasaport fotokopisi, ödenen ücret dekontu ve damga gibi belgelere sahip olmak şarttır.

Yasa Yoluyla Vatandaş Olma​

Yasalar yöntemiyle 15 Kasım 1983 yılından itibaren Kıbrıs’ta yerleşik olarak yaşamak herkes vatandaşlık alma hakkına sahiptir. Aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış olan kişilerin yakınlarının da yine yasalar yoluyla vatandaşlığa başvurma hakkı bulunuyor.

Doğum ya da Evlatlık Alarak Vatandaşlık Alma​

Ebeveynler başka bir ülkeden olsalar bile, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde doğan tüm çocuklar vatandaş olarak kabul edilmektedir. Evlatlık çocuklar için de aynı durum geçerli olacaktır. Anne ve babaları hakkında kesin hüküm olmayan ve suç işlememiş kişilerin alacakları evlatlıklar vatandaşlık hakkına sahiptir.

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Almak​

Kıbrıs vatandaşı bir kadın ya da erkek evlendiğinde, belirli bir süre Kıbrıs’ta yaşamak ve evli kalma şartlarının da yerine getirilmesi durumunda vatandaşlık alınabilmektedir. Ayrıca ilgili kişiler evlilik birliği devam ettiği sürece Kıbrıs’ta oturma hakkına da sahiptirler. Avrupa ülkelerinin uygulamış olduğu politikaları KKTC'de görmek mümkündür.

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Almak​

Kıbrıs emlak sektörü yatırımı yapanlar da oturma izni alabilmektedirler. Bu konuda özellikle de Türk vatandaşlarına büyük kolaylıklar sağlanır. Vatandaşlık almak isteyen Türkler, Kıbrıs’ta 5 sene boyunca ikamet etmiş olma koşulunu sağlamalıdır. Koşullara uyum sağlamayan kişilere vatandaşlık imkanı sunulmamaktadır.

Bakanlık Kararıyla Vatandaşlık Almak​

En az 5 yıl boyunca kesintisiz olmak kaydıyla Kıbrıs topraklarında yaşayan ve de 18 yaşından büyük, gerekli temel niteliklere sahip olan kişiler Bakanlık kararıyla vatandaş olabilmektedirler. Bunun dışında Bakanlar kurulu kararına da istisnai olarak, belirli şartlara bağlı olmak kaydıyla vatandaşlık alınabilir. Detayları hakkında Bakanlığın resmi web sitesi üzerinden incelemelerde bulunabilirsiniz.
 
Üst