Microsoft PowerPoint Dosyası Virüslü Çıktı

Merhaba Arkadaşlar,

Dün ihtiyacım olan Microsoft PowerPoint konusunda arkadaşımın birinden yardım almak istedim. Fakat tarafıma göndermiş olduğu dosya virüslü çıktı ve kendi telefonuna da virüs bulaştığını söyledi. Dosyayı açtığım için benim telefonuma da virüs bulaşmış olabilir mi?

Not: Telefona kurulu olan anti-virüs programından detaylı tarama yaptığımda ise virüs olmadığını gösteriyor. Telefonumda şahsi bilgilerimin yanı sıra birçok bankacılık işlemlerini bu telefon üzerinden yapıyorum. Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşların nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yorumlarını bekliyorum.

Tarafıma yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürü borç bilirim.

Merhaba @Ceylan Demir,

Öncelikle yaşamış olduğunuz sorunun can sıkıcı bir hal aldığını tahmin edebiliyorum. Fakat günümüz teknolojisi her ne kadar gelişmiş olsa da kullandığımız cihazları kötü yazılımlı programlardan korumak mümkün olmayabiliyor. Bazı kötü yazılımlar (virüsler) antivirüs programlarını aşıp direk kullandığımız cihazları ele geçirebiliyorlar. Bunun en temiz çözümü cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürmek olacaktır. İlerleyen günlerde virüslü olan bu dosyanın maddi manevi zararlarını görmenizde kaçınılmaz olabilir.

Android tabanlı cihaz kullanıyorsanız zaten ekstra dikkat ederek dosya indirmeye özen göstermeniz gerektiğini de unutmayın. Apple bu konuda bana göre daha başarılı diyebilirim. :)

Bence kesinlikle telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Eğer sıfırlama işlemini kendiniz yapamıyorsanız yetkili servis noktalarındaki çalışanlardan destek alabilirsiniz. Şu android cihazların en sevmediğim yönlerinden biri de hemen virüs bulaşıyor olması. Benim başıma gelmişti zamanında ama büyük kayıplarım olmadı. Sadece sosyal medya hesaplarımın şifresi el değiştirmişti. Sonradan öyle böyle derken şifrelerimi geri almıştım.

Konuyla bağlantılı olacağını düşündüğüm bir videoyu sizlerle paylaşmak isterim. Böylece cihazınıza bulaşan virüsleri daha iyi tanımış olursunuz. :)