Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Adana
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?


Mide ağrısı çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin yaşadığı bir sorundur. Bu sorunu ilaçlarla geçirebileceğiniz gibi doğal yöntemler de geçirebileceğiniz yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden ilki süt ve yoğurttur. Eğer laktoz hassasiyetiniz yok ise mide ağrınız başladığı sırada bir bardak süt içerek veya bir kâse yoğurt yiyerek bu ağrının hafiflemesini ve kısa bir sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle ev yapımı olan doğal yoğurtların mide ağrısını hemen kestiği de bilinmektedir. Bir diğer besin ise tarçındır. Tarçın, midenin asit-baz dengesini sağladığı için ağrının da geçmesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz bir çayın içine dilerseniz de bir kâse yoğurdun içine ilave ederek tarçını tükettiğinizde mide ağrınız geçecektir. Eğer evde tarçın yok ise muz yiyerek de bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. En az muz ve tarçın kadar etkili olan bir diğer yiyecek ise nanedir. Mide ağrınız başlar başlamaz dilerseniz nane limon çayı yapın dilerseniz naneyi direkt olarak tüketin hemen ağrınıza ilaç gibi gelecektir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısına nelerin iyi geldiğini yukarıda özetledik. Şimdi de bu ağrıların neden oluştuğunu ve oluşmaması için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Mide ağrıları çok çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bu sebepler arasında en yaygın olanı ise yemeği hızlı ve çok yemektir. Özellikle akşam yemeklerinde bulunan ağır yemekleri daha az ve yavaş bir şekilde yemelisiniz. Ayrıca aşırı baharatlı yiyecekler tüketmemelisiniz. Bunlara dikkat ederseniz mide ağrılarınız oluşmayacaktır. Mide ağrısına neden olan diğer sebepler şöyledir;
  • Yemek sonrasında hazımsızlık yaşanması
  • Gün içerisinde yaşanılan stres durumları
  • Midenin alması gerektiğinden fazla yemek yeme
  • Hormonla alakalı yaşanan durumlar
  • Alkol, gazlı içecekler vb. şeylerin tüketimi
  • Gaz birikmesi ve bazı ilaçların yan etkisi mide ağrısına neden olacak sebeplerin başında gelmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler​

  • Yazı başında da söylenildiği üzere süt ve süt ürünleri mide ağrısını hafifletir.
  • Midenin asit değerini düzeltmek için tarçın tüketebilirsiniz. Genelde çay içine karıştırarak tüketilmektedir.
  • Ara öğünlerinizde muz yemeniz size hem enerji verir hem de midenin yumuşamasına yardımcı olur.
  • Papatya çayının sakinleştirdiği bilinir ama mide ağısına da iyi geldiği söylenilmektedir.
Yukarıda anlatılanları uygulamanıza rağmen hala sizi rahatsız eden mide ağrısına sahipseniz en yakın hastanenin yolunu tutabilirsiniz. Bazı mide rahatsızlıkları büyük hastalıkların habercisi olabilmektedir.
 
Üst