Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?


Muhabbet kuşunuzun hamilelik süreci bitti ve yumurtladıysa dikkat etmeniz gereken oldukça önemli hususlar vardır. Bunlardan biri de beslenme hususudur. Yumurtlama süreci sonrasında anne kuşta kilo kaybı yaşanacaktır. Bu da vücudunun direncini düşürecek ve bağışıklık sistemini zayıflatacaktır. Bu süreçte kuşunuza kuşçularda satılan yavrular için üretilmiş olan yemlerden alıp verebilirsiniz. Çünkü yavrular için üretilen yemlerin besleyiciliği ve vitamin değeri çok daha yüksektir. Bu da anne kuşun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Dişi muhabbet kuşu yavruladıktan sonra mutlaka kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Bunlara ek olarak da D vitamini takviyesi yapılmalıdır. D vitamini içeren besinler, likitler alıp kuşunuza verebilirsiniz.

Yumurtlayan Dişi Muhabbet Kuşu İçin Mama Tarifi​

Muhabbet kuşunuz yumurtladıktan sonra aşağıdaki birkaç karışımdan elde edilmiş mamayı hazırlayıp önüne koyabilirsiniz. Böylece anaç olacak kuş direncini yitirmeyip yavrularını en iyi şekilde besleyecektir. Kesinlikle yumurtlama sonrası sadece yem vererek anneyi beslemeye çalışmayın. Kalsiyum eksiği dişiler genelde yumurtladıkları yumurtaları kırıp kabuklarını yiyebiliyorlar.

Malzemeler:
  • Yumurta haşlaması (1 adet)
  • 2 adet bebek bisküvisi
  • Rendelemek için 1 adet havuç
  • 2 çorba kaşığı irmik
  • 2 çorba kaşığı mısır unu
Hazırlanışı: Haşlanmış yumurtanızın sarısını-beyazını ve dış kabuğunu ince şekilde blender yardımıyla ufak şekilde hazırlayın. Daha sonra diğer malzemeleri de yem büyüklüğünde ezip yem kabının içinde yumurtayla karıştırıp kafese asabilirsiniz. Eğer ben bununla uğraşamam diyorsanız petshoplarda hazır satışı yapılan yaş mamaları tercih edebilirsiniz. Alacağınız yaş mamalar dişinin sağlıklı şekilde yavrularını büyütmesine yardımcı olacaktır. Yumurtlamadan öncede annenin sağlıklı yumurtalar verebilmesi için yaş mama takviyesi yapabilirsiniz.

Yumurtlama Sonrasındaki Ortam Nasıl Olmalıdır?​

Muhabbet kuşunuz yumurtladıktan sonra çok sessiz bir ortam oluşturmanız gerekir. Muhabbet kuşları çok stresli bir canlı olduğu için eğer ürkerlerse ve sesli bir ortamda olurlarsa yumurtanın üzerine yatmayabilirler. En çok rahatsız oldukları şey ise yuvanın içerisine bakılmasıdır. Çok sık bir şekilde yumurtaları kontrol etmek için yuvaya bakarsanız bundan rahatsız olacak ve kuluçkaya yatmayacaktır. Hatta bazen bu rahatsızlıklarını yumurtaları kırarak gösterebilirler. Sağlıklı bir kuluçka dönemi geçirmeleri için onları stres altına koymayın ve kendi haline bırakın. Ayrıca yuva içerisine hiç müdahale etmeyin. Rahatsız etmemek için kuluçka süreci içerisinde altlarını bile sık aralıklarla temizlemeyin. Biraz sabır gösterdiğinizde güzel sonuçlar alacaksınız.
 

Benzer konular

Üst