Muhabbet Kuşu Yuvalığına Ne Konur?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Muhabbet Kuşu Yuvalığına Ne Konur?


Çift olarak muhabbet kuşunuz varsa ve çiftleşme dönemine girmişlerse yapmanız gereken ilk şey bir yuva inşa etmektir. Muhabbet kuşları için satılan yuvalar vardır fakat genellikle içi dolu olarak satılmaz. İçine sizin malzemeler koymanız gerekmektedir. Yuvanın içerisindeki madde oldukça önemlidir. Çünkü yuva içerisindeki madde yumurtayı bozabilir, doğan yavrunun bacaklarının sakat olmasına neden olabilir, yavrunun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle yuvalara dikkat etmek gerekir. Kuluçka öncesi ve kuluçka sırasında yuvanın zeminine hiçbir şey koymamanız gerekir. Muhabbet kuşları titiz canlılar oldukları için siz ne koyarsanız koyun bu süreçte onları dışarıya atacaktır. Ancak kuluçka sonrasında yuvanın içine bir şeyler ekleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşları için ideal yuva boyutu 25x21x 25 cm’dir. Yuvanın zemini düz olmamalıdır. Eğer düz olursa yumurtalar yuvarlanıp kırılabilir. Ayrıca düz zeminde yumurtadan çıkan yavruların bacaklarında sakatlık meydana gelebilir. Bu nedenle yuvarlak folluk kullanmanız gerekir. Yuva içerisine kağıt parçaları konabilir, talaş konabilir. Hatta talaş en ideal maddedir. Hem emicilik kuvveti yüksektir hem de yuvayı sıcak tutacaktır.

Muhabbet Kuşu Yuvalığına Ne Konmamalıdır?​

Muhabbet kuşu sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biri de yuvalık içine kum koymaktır. Muhabbet kuşlarının yuvasına kum asla koyulmamalıdır. Çünkü kum zor ısınıp kolay soğuduğu için özellikle kuluçka döneminde yumurtayı bozabilir. Ani hareket yapıldığında da sert bir zemin yaratacağı için yumurtanın kırılmasına neden olabilir. Sıcak havalarda kum kullanımı alternatif çözüm olsa da uzmanlar tarafından kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Petshoplarda satılan hamster talaşları günümüzde yuvalar için en sık kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.
Uyarı: Dişi kuş ansızın beklenmedik anda yumurtlamışsa o saatten sonra yuvalığa altlık koyarken yumurtalara kesinlikle dokunmayın. Dişiler genelde yumurtalara dokunulduğunu anladıkları an stres yapıp yumurtaları kırabiliyorlar.
 

Benzer konular

Üst