Soru Neden Öksürüyorum?

Merhabalar!

Başlıktan da anlaşılacağı üzere inanılmaz şekilde birkaç gündür öksürüyorum. Kuru öksürük olmakla birlikte artık dayanamayıp dün aile hekimine gidip ilaç ve şurup yazdırdım. Balgamlı öksürük olmadığı için sancılı bir öksürme yaşadığımı söyleyebilirim. Doktorun reçete ettiği şurubu kullanmama rağmen öksürüğüm durmuyor. Doktor kontrol ettiğinde bademciklerimin şiştiğini ve üst solunum yollarımın iltihaplandığını söyledi. Doktor kontrolünden sonra korona testini de yaptırmayı düşündüm ama şu sıralar hastanelerde vakalar arttığı için bağışıklığımın zayıf olduğu şu günlerde hastane yolunu tutmak içimden gelmiyor.

Ben gibi daha önceden kuru öksürük durumu yaşayan oldu mu? Öksürürken artık göğüs bölgem ağrıyor, baş ağrısına yol açıyor. Meydana gelen bu öksürükten nasıl kurtulabilirim? Bilgi ya da deneyim sahibi arkadaşların çözüm önerilerine açığım. Yoksa gerçekten artık dayanamayıp hastanenin yolunu tutacağım. :(

Benzer konular

Çözüm
Kuru Öksürük: İnsan vücudunun üst solunum yollarındaki bölgelerin tamamen iltihaplanmasından dolayı meydana gelmektedir. Meydana gelen bu öksürüğe yol açan nedenlerin başında soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gelmektedir. Hasta olan kişi balgam üretemediği için öksürme rahatsızlığını en ağır şekilde yaşamaktadır. Doktorlar genelde hastalarına balgam sökücü ve iltihap kurutucu bir reçete tavsiye eder.

Balgamlı Öksürük: Göğüs yollarında iltihaplanmadan kaynaklı balgam oluşumundan dolayı yaşanan bir rahatsızlıktır. Ancak ciğerlerin enfeksiyon kapması durumunda vücut olduğundan fazla balgam üretir, şiddetli öksürüğe yol açar. Hastalar genelde bu gibi şikayetlere karşılık balgam söktürücü kullanmaktadır.

Öksürükten...
Kuru Öksürük: İnsan vücudunun üst solunum yollarındaki bölgelerin tamamen iltihaplanmasından dolayı meydana gelmektedir. Meydana gelen bu öksürüğe yol açan nedenlerin başında soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gelmektedir. Hasta olan kişi balgam üretemediği için öksürme rahatsızlığını en ağır şekilde yaşamaktadır. Doktorlar genelde hastalarına balgam sökücü ve iltihap kurutucu bir reçete tavsiye eder.

Balgamlı Öksürük: Göğüs yollarında iltihaplanmadan kaynaklı balgam oluşumundan dolayı yaşanan bir rahatsızlıktır. Ancak ciğerlerin enfeksiyon kapması durumunda vücut olduğundan fazla balgam üretir, şiddetli öksürüğe yol açar. Hastalar genelde bu gibi şikayetlere karşılık balgam söktürücü kullanmaktadır.

Öksürükten kurtulmak için öncelikle sigara kullanımını kesmelisiniz. Şiddetli boğaz ağrılı öksürük durumlarında tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Böylece boğaz yumuşar öksürük durumunu tetikleyecek boğaz ağrıları azalır. Elinizden geldiğince vitamin alın, sıvı tüketimine ağırlık gösterin ve bol bol dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Doğal yöntemler öksürüğünüzü kesmeye yardımcı olmuyor ise kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun!

Çözüm
Cevabınız için teşekkür ederim @Nurcan Taşkın,

Söylediklerinize dikkat edeceğim. Elimden geldiğince boğazlarımı yumuşatacak şeyler tüketiyorum. Özellikle ıhlamur ve bal tüketimine ağırlık gösterdiğimi söyleyebilirim. Tuzlu suyu birazdan deneyeceğim. Tekrardan teşekkür ediyor, iyi forumlar diliyorum. 💐