Parfüm Nasıl Saklanmalı?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Parfüm Nasıl Saklanmalı?


Parfümlerin bir son kullanma tarihi yoktur ama ne kadar iyi koşullarda sakınırlarsa kullanım ömürleri de o kadar uzun olur. Parfümleri koşullarına uygun saklamadığınız sürece bozulabilirler. Parfümlerin hangi şartlarda, nasıl saklanması gerektiğini parfüm üreticileri ve bu konuda uzman olanlar açıklamışlardır. Günümüzde birçok kişi sahip oldukları parfümleri buzdolabında ya da güneşten korunacak yerlerde muhafaza etmektedir.

Parfümler Nasıl Saklanmalı?​

  • Doğrudan güneş ışığına maruz kalan parfümlerin içlerinde bulunan yağ esansları bozulabilir. Bu yüzden güneş ışığından uzak bir yerde saklanmalıdırlar.
  • Aşırı ısıya maruz kalan parfümler bozulabilir. Parfümleri oda sıcaklığında saklamalısınız.
  • Parfüm saklarken dikkat etmeniz gereken başka bir konuda, orijinal şişelerinde saklamanızdır. Parfümlerin içinde bulunan alkol, parfümün ağzının açık kalmasından dolayı uçabilir ve bu parfümün özelliğinin bozulmasına neden olabilir.
  • Buzdolabında saklayarak kokunun daha keskin olması sağlanabilir.
  • Normal oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilmektedir.

Parfümler Uygun Şartlarda Saklandığı Zaman Ne Kadar Dayanabilirler?​

Böyle bir süre kesin olarak yoktur. Ancak kaliteli bir parfümü, şartlarına uygun saklarsanız en az 6-7 yıl boyunca özelliğini kaybetmeyen kalabilir. Parfüm uzmanları parfümlerin raf ömrünü 3 veya 4 yıl arayla sınırlandırılmışlardır. Parfümün kalitesi dayanma ömrünü de etkilemektedir. Pahalı ve kaliteli parfümler uzun süre özelliğini kaybetmeyen dayanabilirken, ucuz ve kalitesiz parfümler için bunu söylemek imkânsızdır. Kalitesiz ve sahte parfümlerin kokuları en fazla 1 yıl dayanabilmektedir. Genellikle ucuz parfümler, küçük şişelerde piyasada satılır. Hemen bozuldukları için kullanım süreleri de kısa tutulmaktadır. Bu nedenle bir parfümü yıllarca bozulmadan kullanmak istiyorsanız, kaliteden ödün vermemelisiniz.

Parfümünüzün orijinalliğini ve son kullanım tarihini kontrol etmek için bazı sorgulama siteleri mevcuttur. İnternette küçük bir araştırma yaparak sahip olduğunuz parfüm hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgi sahibi olduktan sonra parfümünüzü hangi koşullar altında saklamanız gerektiğini de öğrenmiş olursunuz.
 

Benzer konular

Üst