Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü; asit, safra ve de mukustan oluşmuş mide salgılarının yemek borusu ya da ağza kadar yer değiştirmesi şeklinde seyreden bir tür mide hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olanların ağzına acı bir tat gelir ve bu oldukça rahatsız edicidir. Ayrıca hastalığın ilerlemesine bağlı olarak atipik reflü oluşma ihtimali de vardır. Bu türde ise yemek borusunun iç kısmına oluşan ödem sonrasında boğazda bir yumru hissi meydana gelmektedir. İritasyon sonrasında meydana gelen spazmla birlikte göğüs ağrısı da şikayetlere dahil olur. Ayrıca sesin kısılması, kuru öksürmek, yutkunmanın ağrılı olması ya da yutkunmada güçlük çekmek ve hıçkırık gibi şikayetler de reflüye işaret etmektedir.

Reflü Belirtileri​

Reflü bilindiği gibi 2 tipte seyredebilmektedir. Bunlar tipik ve atipik olmak üzere 2 başlık altında incelenmektedir. En sık karşılaşılan reflü tipi ise tipik olandır. Tipik reflü belirtileri;
  • Midede yanma
  • Mide ekşimesi
  • Ağızda acı bir tat
  • Göğüs ağrısı
  • Yenilen şeylerin ağza geri gelmesi
Reflü hastalığının ikinci tipi olan atipik reflünün belirtileri ise tipik reflüye göre çok daha yoğundur. Belirtiler hastaları çok daha fazla rahatsız etmektedir. Atipik reflü belirtileri ise şöyledir;
  • Sinüzit
  • Kuru öksürük
  • Ağız kokusu
  • Ses kısılması
  • Diş çürümesi
Belirtilerden herhangi birine sahipseniz en yakın sağlık kurumuna giderek doktor kontrolüne girin. Reflü'nün ilerleyen zamanlarda farklı hastalıklara yol açabileceğini unutmayın.

Reflü Tedavi Yöntemleri​

Reflü tedavisi genel olarak yaşam stilinin değiştirilmesiyle tedavi edilmektedir. Öyle ki bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin yemek yedikten sonra uzanmaması, az ve sık yemeye özen göstermesi, gazlı ya da alkollü içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca hekim tarafından önerilen asit giderici ilaçların kullanımını da gereksinim duyulacaktır. Hastalığın ilerleyen evresinde ise ameliyat gereksinim duyulabilmektedir. Eğer reflü ilaçlarla düzelemeyecek şekilde mide fıtığı gibi anatomik sorunlardan kaynaklanıyorsa böyle durumlarda da cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra doğru tedavi yöntemine başvurulur.