Rezervasyon İptalinde Para İadesi Olur mu?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Rezervasyon İptalinde Para İadesi Olur mu?


Tatil yapmak için bir otel aradınız ve seçtiğiniz bu otele rezervasyon yaptırdınız. Fakat belirli sorunlar nedeniyle bu tatile gidemeyeceğiniz zaman arayıp rezervasyonu iptal etmeniz gerekir. Bunu yaparken de çoğu kişi rezervasyon sürecinde ödediği parayı geri alıp/ alamayacağını düşünür. Otel rezervasyonlarınızda paranızı geri alabilmek için belirli birkaç kural vardır. Bu kurallardan biri de 15 gün kuralıdır. Yani eğer rezervasyonunuzu otele giriş tarihinizden 15 gün önce iptal etmek isterseniz, otel firması size yatırmış olduğunuz ücreti geri iade edecektir. Fakat 15 günden daha kısa bir sürede rezervasyon iptali talebinde bulunursanız yatırmış olduğunuz paranın %35 gibi bir miktarını kesecektir. Yani sizin paranızdan %35 pay alıp geri kalanı göndereceklerdir. Bu süreçte rezervasyonunuzu neden iptal ettiğiniz de önemlidir. Örneğin otele giriş gününe 6 gün kala hastalandınız veya birinci dereceden akrabanız hastalandı bu nedenle de rezervasyonu iptal ettirmek istiyorsunuz. Buradaki bu hastalık durumunun raporlarını otele iletirseniz paranız kesintiye uğramadan size iade edilecektir.

Rezervasyon İptalinde Yapılması Gerekenler​

  • Rezervasyonu yaptığınız otelin iptal şartlarını okumalısınız.
  • Genelde tatil otelleri iptal durumunda ücret kesintisine gitmektedir.
  • İptal gerekçenizi anlaşmalı aracı acenteye ya da direk otele bildirmeniz gerekmektedir.
  • Acente aracılığıyla alınan rezervasyon iptalleri genelde koşulsuz şartsız iade ediliyor. Ödeme yaptığınız acentenin iptal koşullarını okuyarak iletişim kurun.
  • Tüm yollara başvurmanıza rağmen para idesini yapmamak için direnen kişilere karşı yapılacak en son çare Tüketici Heyeti Mahkemelerine başvurmaktan geçer.

Rezervasyon İptalinde Herhangi Bir Maddi Ceza Uygulanır mı?​

Rezervasyonunuzu iptal ettiğiniz için herhangi bir maddi cezaya tabi tutulmazsınız. Ama rezervasyon yaptırdığınız işletmeye de rezervasyon öncesi bu durumu sormanızda fayda vardır. Hatta rezervasyon iptal edildiğindeki para iadesi koşullarını da öğrenerek ona göre bir rezervasyon işlemi yapmanız sizin açınızdan kesinlikle daha faydalı olacaktır. Ülkemizde aracı olan acenteler müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak hizmet kalitesi sunmaya çalışmaktalar. Kurumsal acentelerle rezervasyon işlemi yapmanız ilerleyen süredeki taleplerinizin karşılanması yönünde doğru bir karar olacaktır.
 
Üst