Roaccutane Kullananlar

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Muğla
Roaccutane


Roaccutane, cildin yağ aktivitesini baskılayıcı özelliği bulunan ve şiddetli akne tedavisi için doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Karaciğer tarafından sentezleniyor olması ve yüksek A vitamini içeriğiyle akne ya da sivilce nedeniyle yıpranmış, tahriş olmuş, lekelenmiş ve iz kalmış ciltlerin soyularak daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Piyasada 10 kapsüllük blister halinde ve 30 adet yumuşak jelatin kapsül formunda satışı gerçekleştirilir.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?​

Roaccutane ilacının akne tedavisinde kullanımına başlanmadan önce birçok kan testi yapılarak, karaciğer enzimlerinin kontrolü sağlanmaktadır. Genellikle ilk kullanım düşük dozla başlar. 70 kilo ya da bu kilonun altında olanlara 35 mg ile kullanım başlatılmaktadır. Ayrıca ilacın aç karnına tüketilmemesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. İlacın belirtilen şekilde ve dozda kullanımı sağlandıktan sonra ortalama 1 aylık süre sonunda yeni kan tahlilleri yapılmalıdır. Eğer sonuçlarda herhangi bir anormallik yoksa doktorun önerisiyle ilaç kullanımı durdurulabilir ya da devam edebilir.

Roaccutane Yan Etkileri​

Roaccutane yan etkileri olan bir ilaçtır. Bu nedenle mutlaka uzman doktorların önerisiyle kullanılması gerekir. Ayrıca doktorun uygun gördüğü zamanlarda da istenilen tahlillerin yapılması şarttır. İlacın yan etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • İlacı kullanan bazı insanların intihara eğilimi söz konusu olmuştur. Bu nedenle ilacı kullananlar gözetim altında olmalıdır.
  • Döküntü ya da kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Anormal bir şekilde aşırı terleme, kaşıntı, deride hassasiyet oluşumu, baş ağrısı ve vücut kıllarında ciddi oranda artış söz konusu olabilir.
  • Üst solunum yollarında iltihaplanma, yanma, hafif burun kanaması, mide bulantısı ve kusmayla birlikte gelen baş ağrılarının oluşumuna neden olabilir.
  • Diş etinde kanama, hassasiyet ve geçmeyen ağız yarasına neden olabilmektedir.
  • Sürekli uykusuz ve yorgun hissetme, el yüz ve ayaklarda kızarıklık, kas kasılması, halsizlik ve sersemlik görülebilir.
  • Saçlarda ve kaşlarda dökülme ortaya çıkabilir.
İlacı kullananları sabırlı bir şekilde doktorlarının tavsiyesine uyması önerilmektedir. Hamile ve emziren annelerin kullanımı için uygun bir ürün değildir.
 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
37
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
8
Roaccutane kullanan biri olarak çok zor süreçlerden geçtiğimi söylemeliyim. İlaç ilk öncelikle ciltte kuruma ve daha sonra saçlarda dökülmeye yol açmıştı. Fakat doktorum 6 aylık bir tedavi uyguladığı için bırakmam mümkün olmadı. Sancılı geçen süreci tamamladıktan sonra bebek gibi bir cilde sahip olduğumu söylemeliyim. Fakat cildim eskiye nazaran daha hassas olduğu için ağda gibi işlemler yaptıramıyorum. Ama sivilceden eser kalmadığını söylemeliyim. Roaccutane kullanmadan önce doktorlar zaten kan tahlili istiyorlar. Kan tahlilinizi yaptırarak doktora gidin ki sizin için zaman kaybı olmasın.
 
Katılım
31 May 2021
Mesajlar
27
Çözümler
2
Tepkime puanı
5
Puanları
1
Konum
Sakarya
En ağır sivilce kurutan ilaçlardan biridir. Aşırı derecede sivilce probleminiz yoksa kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ben kullandıktan sonra cildimde inanılmaz derecede kuruma meydana geldi bir de saçlarım dökülmüştü. Şimdi şükürler olsun saçlarım kendini topladı ama ilacı bıraktıktan sonra tekrardan aknelerim kendini göstermeye başladı.
 
Katılım
3 Ağu 2021
Mesajlar
8
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
Ankara
Düzenli kullandıkça mucize yarattığını göreceğiniz bir ilaçtır. Fakat kullananların dikkat etmesi gereken en önemli husus ilacı kullandıkça cildi dışarıdan nemli tutmalısınız ve cildi yatıştıran bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü cildi hassaslaştırdığı için ister istemez beklenmedik cilt problemleri yaşanabiliyor.
 

Eda Koç

Üye
Katılım
15 Ocak 2022
Mesajlar
14
Çözümler
1
Tepkime puanı
0
Puanları
3
Konum
İzmir
Yıllar yıllar önce doktorumun kesin sonuca ulaşacağımı söylediği etkili bir ilaçtır. Kullanan herkes zamanı geldiğinde faydasını da zararını da görmüştür. Çünkü direk vücudun kimyasına etki ettiği için beklenmedik yan etkilerle karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor. Ancak düzenli kullanım sonucu cildiniz bebek poposu gibi tertemiz oluyor desem yeridir. :) Eğer etkili bir tedavi istiyorsanız doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ederim. Dışarıdan içi dolu sivilcelere müdahale etseniz bile bir süre sonra daha fazla akne problemi yaşanması kaçınılmaz olabiliyor.

Roaccutane candır gerisi heyecandır!
 
Katılım
15 Ocak 2022
Mesajlar
9
Çözümler
1
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Konum
İstanbul
Her şeyden önce alanında uzman hatta doçent bir cildiye doktoru bulmanız doğru olur. Akneyle mücadele her zaman olumlu sonuçlanmayabiliyor. İlk olarak doktorunuzu bulup daha sonra tedaviye başlamanızı doğru buluyorum. Oral yoldan alınan sivilce ilaçları bazı vücutlara ağır gelebiliyor. Doktorunuzun gözetiminde tedavi olmanı daha sağlıklı olur.
 
Üst