Roaccutane Kullananlar

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Muğla
Roaccutane


Roaccutane, cildin yağ aktivitesini baskılayıcı özelliği bulunan ve şiddetli akne tedavisi için doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Karaciğer tarafından sentezleniyor olması ve yüksek A vitamini içeriğiyle akne ya da sivilce nedeniyle yıpranmış, tahriş olmuş, lekelenmiş ve iz kalmış ciltlerin soyularak daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Piyasada 10 kapsüllük blister halinde ve 30 adet yumuşak jelatin kapsül formunda satışı gerçekleştirilir.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?​

Roaccutane ilacının akne tedavisinde kullanımına başlanmadan önce birçok kan testi yapılarak, karaciğer enzimlerinin kontrolü sağlanmaktadır. Genellikle ilk kullanım düşük dozla başlar. 70 kilo ya da bu kilonun altında olanlara 35 mg ile kullanım başlatılmaktadır. Ayrıca ilacın aç karnına tüketilmemesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. İlacın belirtilen şekilde ve dozda kullanımı sağlandıktan sonra ortalama 1 aylık süre sonunda yeni kan tahlilleri yapılmalıdır. Eğer sonuçlarda herhangi bir anormallik yoksa doktorun önerisiyle ilaç kullanımı durdurulabilir ya da devam edebilir.

Roaccutane Yan Etkileri​

Roaccutane yan etkileri olan bir ilaçtır. Bu nedenle mutlaka uzman doktorların önerisiyle kullanılması gerekir. Ayrıca doktorun uygun gördüğü zamanlarda da istenilen tahlillerin yapılması şarttır. İlacın yan etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • İlacı kullanan bazı insanların intihara eğilimi söz konusu olmuştur. Bu nedenle ilacı kullananlar gözetim altında olmalıdır.
  • Döküntü ya da kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Anormal bir şekilde aşırı terleme, kaşıntı, deride hassasiyet oluşumu, baş ağrısı ve vücut kıllarında ciddi oranda artış söz konusu olabilir.
  • Üst solunum yollarında iltihaplanma, yanma, hafif burun kanaması, mide bulantısı ve kusmayla birlikte gelen baş ağrılarının oluşumuna neden olabilir.
  • Diş etinde kanama, hassasiyet ve geçmeyen ağız yarasına neden olabilmektedir.
  • Sürekli uykusuz ve yorgun hissetme, el yüz ve ayaklarda kızarıklık, kas kasılması, halsizlik ve sersemlik görülebilir.
  • Saçlarda ve kaşlarda dökülme ortaya çıkabilir.
İlacı kullananları sabırlı bir şekilde doktorlarının tavsiyesine uyması önerilmektedir. Hamile ve emziren annelerin kullanımı için uygun bir ürün değildir.
 

Benzer konular

Son mesajlar

Üst