Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Gülçin

Üye
Katılım
4 May 2021
Mesajlar
25
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler


Saç telleri keratin ismi verilen proteinlerden oluşur ve sağlıklı görünmek için çeşitli vitamin ve minerallere gereksinim duyar. İnsanların günlük tükettiği yiyecekler bazı zamanlarda saç sağlığı için yeterli olmayabilir. Bu da ilerleyen süreç içerisinde saç dökülme sorununa neden olmaktadır. Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmelerinin yanı sıra kalıtsal nedenler de aynı sorunun yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarda yeni bir beslenme düzeni oluşturmak en iyi çözüm yöntemi olacaktır. Peki saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir? Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler, yağlar ve besinler hangileridir? Hangi besinler saç dökülmesine neden olur?

Saç dökülmesi eğer ciddi bir sağlık problemi ya da genetik faktörler yoksa tamamen beslenmeyle ilişkilendirilmelidir. Öyle ki saç tellerini oluşturan keratin isimli proteinlerin sürekli yenilenmesi gerekir. Bunun içinde protein içerikli besinleri tüketmek şarttır. Ek olarak bazı vitamin ve de minerallerin eksikliği de saç dökülmesine neden olan faktörlerden olduğundan, besleyicilik özelliği yüksek yiyeceklerin tercih edilmesi dökülmeye engel olacaktır. Saç dökülmesine en iyi gelen yiyecekler ise şöyledir;

Yumurta: İçerdiği yüksek protein değeri sayesinde beslenmenizden eksik etmeyin.

Kırmızı et: İhtiyaç duyulan demir ve çinko maddelerini içerdiği için saçları dipten uca besleyerek dökülmesini engeller. Günümüzde uzmanlarda et ve et ürünlerinin tüketimi yapılması gerektiği konusunda uyarılarını yapmaktalar.

Saçın dökülmesinde en etkili diğer yiyecekleri de şöyle sıralayabiliriz; tam tahıllı gıdalar, kuru baklagiller, peynir, ıspanak, somon, avokado, yoğurt ve kabak çekirdeğidir. Bu besin maddeleri özellikle de protein, vitamin ve de mineraller açısından çok zengin bir kaynaktır. Ayrıca havuç, nar, yer fıstığı ve yulaf gibi gıdalar da sağlıklı saç görünümü için mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Daha gür ve canlı saçlar için şeker ve karbonhidrat alımının azaltılması önerilmektedir.

Doğal yollardan alamadığınız vitaminleri takviye edici gıda ürünlerini kullanarak alabilirsiniz. Günümüzde saç bakımını desteklemek için satılan takviye ürünlerinin olduğunu unutmayın. Genelde bu ürünleri kullanmadan önce saç dökülmesinin neden kaynaklandığını araştırmak doğru olur. Bazı saç dökülmeleri genetik nedenlerden meydana gelir ya da farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Doğal yöntemlere başvurmadan önce konuyu araştırmak için doktor kontrolüne başvurulması önerilmektedir.

Son olarak konuya ilişkin bir videoyu tarafınızla paylaşıyoruz. Böylece saç dökülmesinde en etkili 7 gıdanın neler olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Saç Dökülmesini Önlemede Yardımcı Olan 7 Gıda​

 

Benzer konular

Üst