Sağlık Memuru Nasıl Olunur?

Yeliz

Üye
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
31
Çözümler
1
Tepkime puanı
7
Puanları
1
Konum
Mersin
Sağlık Memuru Nasıl Olunur?


Sağlık sektörü ülkemizde oldukça değer verilen ve bu nedenle de iş imkanları yüksek bir sektördür. Bu sektörde çalışan bir memur olmak isterseniz, üniversitelerin 4 yıllık lisans ya da 2 yıllık ön lisans programlarına katılabilir ve bu okullardan mezun olduktan sonra hemşirelik, sağlık yönetimi, ilk ve acil yardım, yaşlı bakım gibi bölümlerde çalışabilirsiniz. Eğer sağlık sektöründe devlet kurumlarında çalışmayı isterseniz, KPSS’ye girerek yeterli puanı almanız gerekmektedir. Bu puanı aldıktan sonra atandığınız devlet hastanesinde kadrolu olarak işe başlayabilirsiniz. Tüm bu koşulları yerine getirmeniz için gerekli olan ilk şart ise ilgili alandan üniversite mezunu olmaktır. Üniversite sınavlarından ilk sınav olan TYT sınavından alacağınız yeterli puan 2 yıllık bölümler için yeterli olacaktır. Fakat 4 yıllık bir bölüm isterseniz hem TYT hem de AYT sınavlarına girip yeterli puanı almanız gerekmektedir.

Liseden sağlık personeli olarak çıkan kişiler özel hastanelerde iş imkanı bulabilirler. Devletin kadrolu personeli olmak için yukarda yazılan şartlara sahip olunması gerekiyor. Tercih yapma süreci ise merkez alımları için 2 yıl içinde 4 defa yapılırken, kurumsal alımlar için de belirlenmiş herhangi bir tarih olmayıp kurumların açıklarına göre alımlar yapılmaktadır.

Sağlık Memurunun Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?​

Sektörde başarılı bir personel olmak için gereken niteliklere sahip olunması gerekir.
  • Herhangi bir kriz durumunda çözüm odaklı olunması
  • Hasta ayırt etmeksizin hepsine standartlara uygun hizmet verilmesi
  • Kaos ortamında bile sakinliği korumak, fevri kararlardan uzak durulması
  • İnsanlarla etkili iletişim kurulması
  • Değişkenlik gösterecek olan mesai çalışmalarına karşı tutumlu olma
  • Sağlık personeli olmanın en büyük niteliklerinin başında dikkatli, istikrarlı ve sabırlı olunması

Sağlık Memurlarında İşe Alınırken Aranan Özellikler Nelerdir?​

Sağlık memurusunuz ve iş arıyorsanız özel sektörde işverenlerin en dikkat ettiği şey iletişim yeteneğidir. Özel bir hastanede çalışacaksınız iş görüşmesinde bu iletişim yeteneğinizi ortaya koymalısınız. En az bu yetenek kadar önemli olan bir diğer durum ise stres anında sakin ve soğukkanlı kalabilmektir. İşverenler çok çabuk panikleyen bir memur ile aynı hastanede çalışmak istemeyebilir. Ayrıca empati yeteneğinizin de çok gelişmiş olması aranan özelliklerden bir tanesidir. Görüşmeye giderken hastanenin kültürüne uygun kurumsal kıyafetler tercih edin.
 
Üst